Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Seizmolog Kuk:

'Ovo je razoran potres, slijedi još veliki niz naknadnih, broj žrtava nažalost će rasti'

Zagreb: Seizmolog Krešimir Kuk
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/10
06.02.2023.
u 10:08

Seizmolog Krešimir Kuk podsjetio je da je 1999. godine bio jedan, koji je još svima u sjećanju, jer je još dovoljno blizak, magnitude 7,4 kod Izmita. Tada je bilo oko 20-ak tisuća žrtava. Cijelo područje Turske, objasnio je Kuk za Večernji list je izrazito seizmički aktivno s vrlo izraženom tektonikom i čestim i jakim potresima kao posljedica toga

U potresu magnitude 7,8 po Richteru koji je u ponedjeljak pogodio središnju Tursku i sjeverozapadni dio Sirije veliki je broj mrtvih i ozlijeđenih, a broj žrtava raste iz sata u sat. Brojne zgrade su sravnjene sa zemljom, a spasilačke službe su na terenu i traže preživjele ispod ruševina. Nakon ovog jakog potresa uslijedio je niz naknadnih potresa, a kako nam je objasnio naš seizmolog Krešimir Kuk, to se i očekivalo. Broj mrtvih i ozlijeđenih bit će nažalost puno veći, dodao je Kuk. Kako su prenijeli strani mediji, ovaj današnji potres u Turskoj je jačine kao onaj iz 1939. godine

"Zasad tako izgleda, da je to najveći potres od 1939. godine, makar današnji potres turski kolege su malo smanjili. Prvo izvješće je bilo od USGS-a, američkih kolega, oni su stavili 7,8 i ta vrijednost je najviša, a koju su i mediji prenijeli. Turski kolege su magnitudu smanjili na 7,4. 7, 5  po zadnjim informacijama, dakle govorimo o lokalnoj magnitudi. To je u svakom slučaju razoran potres", kazao je Kuk.

Video: Snimljen trenutak urušavanja zgrade u Turskoj

Ovo je izgleda najjači, ako ne i najjači u posljednjih nekoliko desetaka godina, kazao je Kuk. Podsjetio je da je 1999. godine bio jedan, koji je još svima u sjećanju, jer je još dovoljno blizak, magnitude 7,4 kod Izmita. Tada je bilo oko 20-ak tisuća žrtava.

"Taj potres se uzimao do sada kao jedan od najjačih. U svakom slučaju ovdje se radi o razornom potresu koji je izazvao velike žrtve i ogromne štete, a realno je očekivati da će broj žrtava značajno rasti tijekom vremena. Službe su na terenu i naprosto je veliko područje stradalo u potresu, i dok se sve to analizira i proba spasiti koga se može spasiti, sigurno će broj stradalih, nažalost, biti veći od ovog trenutno objavljenog", dodao je Kuk. 

Cijelo područje Turske, objasnio je Kuk za Večernji list je izrazito seizmički aktivno s vrlo izraženom tektonikom i čestim i jakim potresima kao posljedica toga. "Tamo već imamo relativno već dobro poznatu veliku zonu rasjeda, sjeverni anatolijski rasjed, sjeveroistočni rasjed, a na toj rasjednoj zoni se i prije bilježio najveći broj potresa", kazao je Kuk.

Zagreb: Seizmolog Krešimir Kuk
1/35

"Već sad, promatrajući, tektonske sile djeluju prema zapadu i na tom dijelu već se sada primjećuje, promatrajući razdjel naknadnih potresa, da se oni događaju na području koje je zapravo i bilo definirano s velikom seizmičkom opasnošću", dodao je Kuk.

Turska već duže vrijeme čini sve kako bi prevenirali utjecaj, odnosno smanjili štete od potresa  za koje znaju da se događaju, ili će se događati. "Već je odmah nakon glavnog potresa započela jaka i izražena serija naknadnih potresa", dodao je naš seizmolog. 

"Naknadni potres najjači je bio magnitude preko šest, ali nemojte uzeti za sigurno, on je usporediv s ovim našim petrinjskim potresom", kaže Kuk, objašnjavajući da se u svakoj minuti zabilježi nekoliko naknadnih potresa, samo da je tu pitanje skaliranja.

Kuk je objasnio da aktivnost traje i to je normalno. "Slijedi aktivnost koja nije zanemariva. Znalo se da će nakon ovog jačeg uslijediti još naknadnih", dodao je. 

Ključne riječi

Komentara 2

Avatar Zbregov
Zbregov
11:22 06.02.2023.

e ovaj baš djeluje kao da sve prati i sve zna, bome pametan čova neki....

Avatar Hazl113
Hazl113
11:17 06.02.2023.

I to je sve što mogu reći seizmolozi. Dobro ih plaćamo, a ustvari su beskorisni. Super posao.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije