Na Facebooku je objavljena fotografija tune za koju se tvrdi kako su je takvu izvukli ribari iz Jadrana te se sugerira da ju je izgrizao morski pas, a mi smo pitali stručnjaka je li uistinu riječ o morskom grabežljivcu.
- U Jadranu nema morskih pasa - napisali su iz Tuna bara Pelješac, jedinog tuna bara u Hrvatskoj koji poslužuje tunu ulovljenu u Jadranu sugerirajući kako je riječ o djelu morskog psa.
- Iz ovoga se ne može ništa zaključiti, no meni ovo više izgleda kao da je to djelo čovjeka, a ne morskog psa - rekao nam je stručnjak za morske pse, profesor Alen Soldo s Odjela za studije mora Sveučilišta u Splitu. Pojasnio nam je i zbog čega to misli.
- Morski pas kad ugrize on ima specifičan način ugriza, odgrize cijeli jedan komad, a ovo izgleda kao da je čovjek nožem rezao. Uostalom, ne vidim razlog zašto bi morski pas ostavio takav veliki komad ribe - kazao nam je Soldo te pojasnio kako u Jadran zalaze morski psi koji su dovoljno brzi i spretni da ulove tunu, no da sumnja da je ovo djelo jednog od njih.
Profesor Soldo jedan je od autora istraživanja koje se bavi hrskavičnim ribama, a koje je pokazalo da u Jadran povremeno zalazi ili u njemu stalno živi 60 vrsta morskih pasa i raža, a prvi put je za svaku vrstu dana i kategorija ugroženosti koja je pokazala da je čak 70 posto jadranskih vrsta ugroženo.
Njegov rad i rad kolege Lovrenca Lipeja sa slovenskog Nacionalnog biološkog instituta objavljen je u jednom od najprestižnijih svjetskih znanstvenih časopisa za morsku biologiju "Fishes". Taj rad prvi put nakon skoro dva desetljeća i knjige Sharks of the Adriatic Sea, koju su isti autori objavili još 2004., donosi listu svih morskih pasa i raža koji se nalaze u Jadranu.
Lista je pokazala da se u Jadranu, bilo da stalno žive ili povremeno zalaze, nalazi ukupno 60 vrsta, što je 68 posto svih hrskavičnjača zabilježenih u Mediteranu. Od tog broja 33 su vrste morskih pasa, 26 je vrsta ražolikih riba te jedna vrsta morskog štakora.
U radu se također analizira učestalost pojavljivanja tih vrsta te je utvrđeno da su 33 vrste vrlo rijetke u Jadranu, osam ih se povremeno pojavljuje, 15 vrsta se vode kao uobičajene. Samo za četiri vrste u Jadranu utvrđeno je da imaju relativno veće populacije i to za mačke bljedicu i mrkulju, psa čukova i ražu modropjegu.
To nije morski pas,možda malo štene,morski pas bi to pojeo u jednom gutalju.