Službenim obavijestima postavljenim po cijelom selu mještani Pačetina, sela od 500-ak stanovnika koje se nalazi na putu između Vukovara i Vinkovaca, izviješteni su od strane općinskih vlasti da ne koriste vodu iz seoskoga vodovoda za piće.
– Obavještavamo stanovnike mjesta Pačetin da voda iz Vodovoda nije do daljnjeg za piće zbog povećane količine arsena u vodi, stoji u službenoj obavijesti od 4. prosinca prošle godine tvrtke Krio koja je u Općini Trpinja zadužena za komunalne djelatnosti. Mještani Pačetina kažu da je ovo sada samo i službena obavijest te da oni već godinama ukazuju na lošu kvalitetu i smrad vode. – Znali smo da sa vodom nešto nije u redu, a sada je ta obavijest samo potvrdila naše strahove. Analiza je pokaza da u njoj ima arsena, dosta sumpora i još nekih elemenata. Ona toliko smrdi da se voda iz seoskog vodovoda ne koristi niti za umivanje ili pranje zubu. Sada ni djecu ne kupamo u toj vodi, a kažu da nije niti za kuhanje, kažu mještani Pačetina koji su ogorčeni činjenicom da se godinama ništa ne čini da se ovaj problem riješi. Ljuti su i na općinske vlasti jer od početka prosinca, unatoč obećanjima, u selo nije došla niti jedna cisterna sa pitkom vodom. Međutim, zato su dobili račune za vodu.
– Ljudi se snalaze kako znaju i umiju. Neki kupuju vodu u prodavaonici, a većina je donosi iz okolnih sela. Ipak, u selu je mnogo staračkih kućanstava koji su prinuđeni piti ovu vodu sa arsenom u njoj jer se nemaju izbora. Nemaju novaca da kupuju vodu, a niti automobile da po vodu idu u druga sela, ističu mještani. Načelnik Općina Trpinja Miroslav Palić kaže da u općini znaju za problem te da će isti biti riješen do kraja ove godine kada će pačetinski vodovod biti spojen sa cjevovodom u Boboti. Na taj način i mještani Pačetina koristiti će vodu iz vukovarskog vodovoda. – Ta voda je oduvijek takva i bilo koja voda sa toga područja će biti ista. Zapravo tu nema ništa novoga nego su samo strože kontrole kao i parametri analiza koje se vrše. Voda se može koristiti kao tehnička s tim da će općina osigurati opskrbu pitkom vodom pomoću cisterni, rekao je Palić. Podsjetio je i da je bunar, odakle se crpi voda, iskopan 2000. godine kao i da je spajanje pačetinskog vodovoda sa cjevovodom u Boboti jedan od prioriteta općine.
Općina nema 1,2 milijuna kuna koliko je potrebno za realizaciju projekta tako da će problem biti rješavan kroz realizaciju projekta u okviru koji je vukovarski Vodovod aplicirao prema EU fondovima.
>> U vodi za piće nalazi se više lijekova nego što je dopušteno?