Poljičanin Kuzma Bajčić (70) od srčanog udara preminuo je u srijedu, na pločniku, pred zaključanim vratima Hitne pomoći na Krku. Nesretni čovjek doživio je srčani udar dok je jedini tim liječnika Hitne na otoku bio na terenu s drugim pacijentom!
Liječnik bez ključa
Štoviše, preminulom Bajčiću pokušao je pomoći obiteljski liječnik iz Doma zdravlja dr. Nenad Mijić, no ni on nije imao ključ da uđe u prostorije Hitne u kojoj se nalaze aparati i lijekovi za hitna stanja. Riječ je o tome, objašnjava dr. Mijić, da je u lipnju, nakon Milinovićeve reforme, HMP izdvojen iz domova zdravlja pa obiteljski liječnici u tu ambulantu više nemaju pristupa.
– Nisam bio ovdje kada se sve to dogodilo jer živim u Opatiji. Možda je i bolje tako jer bih najvjerojatnije od bijesa sve porazbijao – rekao je Darko Bajčić, sin preminulog Kuzme. Njegovu je ocu, priča, pozlilo nedaleko od kuće, negdje oko 15 sati, dok je bio u šetnji.
– Preživio je moždani udar, ali je već duže vrijeme bio u dobrom stanju, vitalan i pokretan – prisjeća se D. Bajčić. Zet Zvonko, nastavlja, odmah ga je s majkom odvezao u Dom zdravlja u Krku, ali su tamo naišli na zatvorena vrata Hitne pomoći.
– Šogor je nazvao 112, a operater ga je upitao je li riječ o čovjeku koji je umro uz cestu, no moj otac u tom trenutku još nije bio mrtav! – priča D. Bajčić i priznaje da ni danas ne znaju na koga je operater mislio i je li možda još neki čovjek toga dana skončao na cesti.
I dok se obitelj, nad umirućim čovjekom, borila s informacijama o tome koga sljedećeg trebaju nazvati jer u Hitnoj nema nikoga, pred zgradu je izašao obiteljski liječnik Mijić. Vidjevši što se događa, odmah je priskočio u pomoć i počeo oživljavati pacijenta.
– Slučajno sam izašao do auta i primijetio što se zbiva, a obitelj mi je rekla da leži tako već 10 minuta. Više nije imao pulsa – prepričao je dr. Mijić. Oživljavao ga je, tvrdi, više od dvadeset minuta, no kako su vrata Hitne bila zaključana, nije mogao do defibrilatora ili lijekova.
– Mi od lipnja više nemamo ključeve Hitne, a kada jedini tim ode na teren i vozi zbrinutog pacijenta u riječku bolnicu, nitko od liječnika u pripravnosti ne može unutra – pojasnio je liječnik.
Upozoravali na propuste
U takvim situacijama svaki dan u tjednu pripravan je uskočiti jedan od šest obiteljskih liječnika s otoka.
– Kakva korist od toga ako je primjerice taj dan dežuran liječnik iz Baške, pa njemu do Krka treba i 30 minuta automobilom – upozorava liječnik i dodaje da će se, ako se nešto ne promijeni, ovakve situacije ponavljati. Na manjkavosti novog ustroja Zavoda za hitnu medicinu u Primorsko-goranskoj županiji upozoravali su i iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine, a glavni tajnik KOHOM-a dr. Leonard Bressana jučer je uputio HZHM-u i zahtjev za obustavom takvog ustroja.
– Što će biti ljeti kada na otoku borave brojni turisti, a dežura samo jedan tim Hitne – upozorio je dr. Mijić.
Iz Ministarstva zdravstva, kažu, jučer su zatražili da im se dostavi sva dokumentacija o slučaju smrti Poljičanina, a potom će odlučiti treba li na Krk slati inspekciju.
ča su dobre ove miline reforme,za umrijeti!!!-kao ča ste vidjeli!!!!