NEKE OD MJERA

Pad broja stanovnika zabrinuo Kinu: Pokrenuli projekt 'braka novog doba' i potiču kulturu rađanja

FILE PHOTO: China launches projects to build 'new-era' marriage, childbearing culture
Foto: TINGSHU WANG/REUTERS
1/3
16.05.2023.
u 22:22

Vlasti u Pekingu odlučile su pokrenuti projekte u više od 20 kineskih gradova kako bi stvorile “brak novog doba” i potaknule kulturu rađanja djece, želeći povećati stopu nataliteta

Čini se da je Kina sve zabrinutija zbog pada broja stanovnika i ubrzanog starenja stanovništva. Kineske vlasti posljednjih mjeseci poduzimaju niz koraka u pravcu povećanja stope nataliteta, što je znak da pad broja stanovnika Kine ozbiljno ugrožava cijeli kineski model razvoja, koji se temelji upravo na snažnom gospodarskom rastu, a taj je rast počivao upravo na rastu stanovništva i snažnom tržištu radne snage.

Vlasti u Pekingu odlučile su pokrenuti projekte u više od 20 kineskih gradova kako bi stvorile “brak novog doba” i potaknule kulturu rađanja djece, želeći povećati stopu nataliteta.

Umjetna oplodnja

Udruga za planiranje obitelji, nacionalno tijelo zaduženo za provedbu vladinih populacijskih mjera, pokrenut će projekte kojima je cilj potaknuti žene da se udaju i da rađaju djecu. Kako navodi partijsko glasilo Global Times, u fokusu tih projekata bit će promocija braka i rađanja djece u pogodnoj dobi, kao i poticanje roditelja da ravnopravno sudjeluju u podizanju djece. To je samo posljednja u nizu mjera koje kineske vlasti poduzimaju kako bi usporile negativne demografske trendove.

Nedavno su se čuli prijedlozi da se i neudatim ženama i ženama bez partnera omogući pristup zamrzavanju jajašaca i tretmanu umjetne oplodnje, čime bi i neudane žene mogle dobiti plaćeni porodiljni dopust i primati subvencije za djecu, što je dosad bilo dostupno samo vjenčanim parovima, a sve u cilju povećanja stope fertiliteta. Da je demografija visoko na popisu prioriteta, u Pekingu svjedoči i nedavni sastanak moćne Središnje komisije za financijska i ekonomska pitanja, kojoj predsjeda kineski predsjednik Xi Jinping, na kojem je kineskim dužnosnicima poručeno da se posvete izgradnji društva koje je “prijatelj rađanja djece”, s obzirom na to da demografske razlike između regija predstavljaju sve veći izazov s kojim se politika mora suočiti.

Dosad su kineske vlasti bile usredotočene isključivo na poticanje i održavanje visokog gospodarskog rasta, a sada se počinje govoriti o “visokokvalitetnom razvoju stanovništva”, dok vlasti kineskih provincija koje se suočavaju s negativnim demografskim trendovima mjerama poput poreznih olakšica, subvencioniranog stanovanja i besplatnog školovanja za treće dijete pokušavaju potaknuti građane na roditeljstvo. Broj stanovnika Kine nedavno se smanjio prvi put nakon više od šest desetljeća, a donedavno najmnogoljudnija zemlja na svijetu suočava se s ubrzanim starenjem stanovništva, što ima brojne negativne posljedice za gospodarstvo i državne fondove. Ubrzo je uslijedio novi udarac demografskoj politici Kine, kada je nedavno objavljeno da je Indija svrgnula Kinu s trona najmnogoljudnije države svijeta, što bi moglo ugroziti ambiciozni kineski plan da do sredine ovog stoljeća, kada slavi 100. obljetnicu postojanja, postane vodeća globalna velesila.

Pad broja stanovnika jedna je od posljedica politike “jednog djeteta”, koju su kineske vlasti, zbog straha od prenapučenosti, provodile od 1980. do 2015. godine, iako ne i jedina, o čemu svjedoči činjenica da ukidanje politike jednog djeteta nije automatski dovelo do većeg nataliteta, s obzirom na to da zbog visokih troškova podizanja djece i obrazovanja u kineskim gradovima, kao i činjenice da podizanje djece podrazumijeva prekidanje karijere, brojne žene odustaju od djece.

Najmanje u povijesti

Kada je riječ o demografiji, kineske vlasti imaju puno razloga za brigu. Demografska kriza ugrozit će rast Kine u sljedećem razdoblju zbog toga što će se i sljedećih godina smanjivati postotak radno aktivnog stanovništva, dok će se paralelno povećavati zdravstveni i mirovinski izdaci zbog starenja stanovništva. Sve to dovest će pada prihoda i povećanja javnih izdataka zbog povećanih troškova skrbi o starijim građanima. Kineska stopa nataliteta od samo 1,3 u ovom je trenutku ispod razine koja osigurava stabilnu demografsku reprodukciju. Prema recentnim statističkim podacima, u Kini je prošle godine rođeno manje od 10 milijuna djece, što je najmanje novorođenih u povijesti mjerenja.

Kineska stopa nataliteta skoro je dvostruko niža od indijske stope nataliteta od 2,2 posto, pri čemu valja imati na umu da je Kina površinom tri puta veća zemlja od Indije, glavne kineske regionalne suparnice. Sve to navodi na zaključak da bi Kina, kao što se to dogodilo i nekim drugim zemljama, mogla ostariti prije nego što postane bogata i dovoljno moćna da realizira svoje ambiciozne globalne ciljeve.

>> VIDEO Jeste li vidjeli ovog muškarca? Policija ga traži, objavljena i snimka

Komentara 10

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
06:39 17.05.2023.

Smanjenje nataliteta je izravno povezano s rastom društvenog standarda. Prva faza je da se povećanjem standarda povećava i zdravstvena zaštita koja dovodi do smanjene smrtnosti novorođenčadi i djece u najranijoj dobi i povećanja nataliteta. Daljnje povećanje standarda zahtjeva školovanje i zapošljavanje žena. Nakon nekog perioda dolazi do smanjenja broja poroda jer zaposlene žene prestaju biti isključivo u svrhu rađanja. To dovodi do sveukupnog starenja stanovništva ali i do bržeg uključivanja žena u visokostručne profesije. U Hrvatskoj je broj žena koje završavaju fakultete već neko vrijeme veći od broja muškaraca, iako se muške djece više rađa. Države sa visokim natalitetom su ujedno znatno nižeg društvenog standarda. To je širom svijeta već poznat društveni fenomen. Rješava se uvozom radne snage iz ekonomski zaostalijih država.U Europi je to primjer Njemačke i Švedske koje toleriraju sve nedaće s uvoznom radnom snagom kako bi nadoknadile nedostatak radnog stanovništva. U Hrvatskoj je i dalje značajan emigrantski val zbog političkih odnosa i nižeg društvenog standarda. A nedavno je krenuo u Hrvatsku sve veći imigrantski val iz što šireg područja u kojem su najmanje iskoristivi imigranti doslovce bez ikakvog obrazovanja.

KE
kemtonator
07:21 17.05.2023.

Kinezima je trebalo 3 godine da detektiraju problem i donesu mjere. Mi evo već 30 godina nismo sigurni šta ćemo.

Avatar fidelio
fidelio
07:46 17.05.2023.

Zemlja koja se ne boji uhvatiti u koštac s ozbiljnim problemima je ona koja ima budućnost. Kultura smrti, pak, nema nikakvu budućnost.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije