Hrvatska je za Sloveniju susjedna i prijateljska država te partnerica u Europskoj uniji i NATO savezu, ali se Slovenija ne može odreći primjene arbitražne presude kojom je granični prijepor konačno riješen i to kompromisom, izjavio je u utorak slovenski predsjednik Borut Pahor, u govoru prilikom tradicionalnog prijema za veleposlanike stranih država akreditirane u Ljubljani, koji se održava početkom svake godine.
"Arbitražna presuda nije dala ni Sloveniji ni Hrvatskoj sve što su one zahtijevale, no riječ je o kompromisu s kojim možemo živjeti. Što je još važnije, taj kompromis omogućuje nam da i ubuduće razvijamo naše partnerstvo i prijateljstvo", kazao je u obraćanju diplomatima na Brdu kod Kranja slovenski predsjednik.
"Hrvatska, na žalost, ne priznaje odluku arbitražnog suda, dok Slovenija od te presude ne može i neće odustati jer za to nema nikakvih stvarnih i pravnih razloga", dodao je Pahor.
Istaknuo je da slovenski i hrvatski narord u prošlosti nikad nisu bili u oružanom sukobu, što treba nastaviti, te izrazio očekivanje da će se Europska komisija jače angažirati na provedbi arbitražne presude, u dijalogu svih strana.
Da bi došlo do rješenja prijepora i implementacije arbitražne presude potreban je bilateralni dijalog na svim razinama, kako bi se sačuvao postignuti visoki stupanj svekolike suradnje i međususjedska suradnja, a isto tako i angažman Europske komisije, kazao je Pahor, dodavši da mnogo očekuje od razgovora predsjednika Komisije s obojicom premijera.
Kad je riječ o arbitraži i njenoj primjeni, Pahor je ocijenio da je u osnovi to pitanje afirmacije vladavine prava u Europskoj uniji te da u tom smislu primjena arbitraže može poslužiti ubuduće u odnosima članica.
- U pogledu svega gdje za to ima mogućnost Slovenija će sa svoje strane presudu implementirati, ali s jasnim ciljem da izbjegne zaoštravanja i incidente, kazao je Pahor, uz ocjenu da su na slovenskoj strani i "međunarodno pravo i šira međunarodna zajednica", te da će Slovenija na arbitražnom rješenju i njegovoj provedbi ustrajati "bude li potrebno i dugo vremena".
Dok ne dođe do pune implementacije arbitražne presude Slovenija i Hrvatska trebale bi naći način da se kroz svestrani dijalog "razvije formula za suživot koja će omogućavati dobru međususjedsku suradnju", naveo je slovenski predsjednik u dijelu govora diplomatima koji se je odnosio na odnose s Republikom Hrvatskom.
Pahor je naglasio da Slovenija želi dobre odnose sa svim zemljama u svijetu i sa svojim susjedama, da je riječ o demokratskoj i stabilnoj državi u najpovezanijem dijelu Europe, da će ovogodišnji parlamenatrni izbori proteći korektno i da će se politička stabilnost Slovenije održati.
Pahor je ponovio i potporu Ljubljane naporima država zapadnog Balkana na njihovu putu u euroatlantske integrracije, ali je izrazio zabrinutost pojavama nestabilnosti, osobito u BiH, te dodao da vjeruje da to brine i sve druge europske zemlje.
Gospon Pahor bilo bi vrijeme, da prestanate sa mantrama, kako Vi i Vama slicni u Sloveniji gaje nekalve prijateljske osjecaje prema Hrvatskoj i Hrvatima. Sigorno da u pogranicnim podrucjima ima prijateljstva izmedju Hrvata i Slovenaca, ali kaj se tice slovenske politike i politicara tu osim mrznje prema Hrvatskoj, koju liniju i slovenska politika i slovenski politicari slijede i provode nema nicega. Od kad je Hrvatska postala samostalna, a i zbog rata u Hrvatskoj, Janezi su Hrvatsku uvijek ucjenjivali, ponizavali i pokusavali varati. Kod osamostaljenja Slovenije ste potpisali, da granicnih problema nema i da priznajte bivse republicke granice kao nove drzavne granice. Odmah poslije toga vi Kranjci ste tu vau potpisanu izjavu osporili i izmslili Problem u Savudrijskoj vali, okupirali Scetu Geru i dijelove hrvatskog Prekomurja. Poslije ste nastavili ucjenivati Hrvatsku i ucjenivali ste je do iznemoglosti kod pristupanja Hrvatske EU. Pokrali ste ustedjevine hrvatskih gradjana u Ljubljanskoj banci, ukrali ste Ime hrvatsko-istarskog vina proglasili ga svojim, ukrali ste naziv varazdinskog zelja i slavonskog kulena i njih proglasili izvornim slovenskim produktima i t.d. Kad ste ucjenama Hrvatsku prisilili na arbitrazu, onda ste tu arbitrazu kontaminirali i pokusali izigrati Hrvatsku. A sada poslije arbitraze ucjenjujete i dalje i sprecavate Hrvatskoj ulaz u Schengen i OECD. Arbitrazu bi proveli u Savudrijskoj vali, ali drzite Svetu Geru i dijelove Prekomurja u okupaciji. Fuj!