Nakon što je pod nadzor Svete Stolice stavio Međugorje, sada je papa Franjo odlučio poslati i u francusko marijansko svetište u Lourdesu posebnog izaslanika. Franjo je imenovao kao vatikanskog povjerenika za Lourdes “na raspolaganju Svete Stolice” (ad nutum Sanctae Sedis) pomoćnog biskupa Lillea mons. Antoinea Hérouarda, koji istina neće imati mandat na neodređeno vrijeme kakvog ima umirovljeni nadbiskup varšavsko-praški mons. Henryk Hoser za Međugorje.
Hérouard ima zaduženje da u Lourdesu naglasi duhovno prvenstvo nad financijskim. Papi Franji je posebno važna pažnja prema hodočasnicima i želi da marijanska svetišta budu mjesta molitve i kršćanskog svjedočanstva. Papino pismo kojim Hérouarda imenuje posebnim vatikanskim izaslanikom pročitao je predsjednik Papinskog vijeća za novu evangelizaciju nadbiskup Rino Fisichella koji ima zaduženje da ocjenjuje marijanska svetišta. Fisichella je pratio događanja u Lourdesu i na osnovu njegove analize papa Franjo je odlučio poslati u to marijansko svetište koje godišnje pohodi više milijuna osoba posebnog povjerenika. Papa želi, kako je napisao u pismu, shvatiti koje još stvari svetište u Lourdesu može primijeniti, osim već postojećih, kako bi “uvijek sve više bilo mjestom molitve i kršćanskog svjedočanstva prema potrebama naroda Božjeg”.
Hérouard neće napustiti svoju dužnost u Lilleu, a dijeceza Tarbes i Lourdes ostaje povjerena biskupu Nicolasu Jeanu Renéu Brouwetu koga je na tu dužnost imenovao papa Benedikt XVI. 2012. godine.
Franjo je zabrinut zbog prevelike pažnje koja je u Lourdesu bila usmjerena na biznis umjesto na hodočasnike. Odluka je “na liniji one koju je Papa poduzeo 2017. za Međugorje”, napisao je ravnatelj portala Vatican News i vatikanskih medija Andrea Tornielli. Dakle prvo vjernici, a onda poslovi. Problem vezan za francusko marijansko svetište je što je zbog terorističkih atentata u Francuskoj 2015. opao broj organiziranih dolazaka hodočasnika za 34 posto (individualni dolasci su povećani za 12 posto). Sa pet milijuna hodočasnika godišnje palo se na na tri milijuna. Nastali su gubici pa je biskup Brouwet za direktora svetišta postavio menadžera Guillaumea de Vulpiana, koji je sredio račune ali na štetu hodočasnika, jer je, primjerice, poskupio boravišnu taksu sa dva na dva i pol eura dnevno itd. Zapravo više se gledalo na račune nego što je pažnja bila usmjerena hodočasnicima. Istina, sada je Lourdes gdje ima i 330 zaposlenika u financijskom plusu, ali marijansko svetište treba biti mjestom molitve.
ne povjerenika...komesara...