Papa Franjo uveo je u vatikanski kazneni zakon stroge kazne za zločine protiv djece i reciklažu novca te ukinuo kaznu doživotnog zatvora i zamijenio je kaznom zatvora od 30 do 35 godina, objavio je danas ured za tisak Svete Stolice.
Papa je usvojio reformu vatikanskog kaznenog prava koji se do sada temeljio na talijanskom zakoniku (Codice Zanardelli), kako je bilo usvojeno konkordatom iz 1929. godine kojim je utemeljena Država Grad Vatikan. I bivši sobar pape Benedikta XVI. Paolo Gabriele suđen je na osnovu starog talijanskog kaznenog zakonika, pa je osuđen samo za kazneno djelo krađe povjerljivih dokumenata iz papine sobe, a ne i za napad na sigurnost države, za što je mogao biti optužen.
Današnjom reformom koju je proveo Franjo uvodi se i kazneno djelo „protiv javne uprave na osnovu Konvencije UN-a protiv korupcije iz 2003.“, daje na znanje vatikanski ured za tisak. Konvencija predviđa stroge kazne radi zaštite ispravnosti ponašanja državnih službenika. Tako je uvedena mogućnost zapljene imovine optuženim osobama.
Papa Franjo uveo je i nove mjere u kategoriji kaznenih djela protiv maloljetnika. Kaznena su djela su prodaja, prostitucija i seksualno nasilje maloljetnika. Ta reforma kaznenog zakonika značajan je korak naprijed u borbi protiv seksualnog zlostavljanja maloljetnika. Novim zakonom mogu biti kažnjeni ne samo dužnosnici i službenici vatikanske kurije, nego i apostolski nunciji i diplomatsko osoblje Svete Stolice, kao i zaposlenici u institucijama vezanima za Svetu Stolicu bez obzira na to gdje se nalaze, dakle i ako nisu na teritoriju Države Grada Vatikana.
Kažnjiva djela postaju i genocid i aparthejd, odnosno zločini protiv čovječanstva.