održivost

Papirnate vrećice štetnije za okoliš od plastičnih, pokazalo istraživanje

vrećice
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
1/3
18.02.2022.
u 09:22

Kada se uspoređuju alternative, mreže za voće i povrće od poliestera za višekratnu upotrebu našle su se na najvišem mjestu u ljestvici održivosti

Papirne vrećice čine se kao dobra alternativa plastičnim prilikom pakiranja voća i povrća u trgovinama. Za njih je uvriježeno misliti da se lako recikliraju, mogu se napraviti od recikliranog papira i biorazgradive su. Ipak, stručnjaci kažu da je njihov utjecaj na okoliš čak i gori od plastičnih vrećica.

Jedan od razloga je taj da je potrebno više materijala za proizvodnju izdržljive papirnate vrećice. To uključuje duga i kemijski obrađena vlakna, što je štetno za okoliš, objašnjavaju stručnjaci za održivost. Osim toga, proizvodnja celuloze, stanične tvari koja pomaže biljkama da ostanu krute i uspravne, troši mnogo energije i vode.

Nerijetko nisu samo od papira

Stoga bi se, upozoravaju, uobičajena vrećica za jednokratnu upotrebu izrađena od svježih papirnatih vlakana morala koristiti barem tri puta češće od plastične vrećice na bazi nafte da bi se uravnotežio klimatski otisak, kažu stručnjaci za okoliš. Također, papirnate su vrećice gotovo uvijek izrađene od "djevičanske pulpe", papira bez recikliranog sadržaja. Samo su neke od njih napravljene od recikliranog papira.

Postavlja se i bizarno pitanje - je je li papirnata vrećica doista od papira? Stručnjaci kažu da mnogi proizvođači još uvijek koriste ambalažu koja ima zalijepljenu plastičnu ili aluminijsku foliju s unutarnje strane da bi se spriječilo kidanje papira kada dođe u dodir s vlagom. Taj drugi materijal može spriječiti da otisnuta tinta uđe u hranu. Takav obrađeni papir predstavlja problem jer se teško može reciklirati.

Njemačko savezno ministarstvo okoliša također ocjenjuje papirnate vrećice kao "ne baš bolje od plastičnih vrećica za jednokratnu upotrebu". Ipak, vjerojatnije je da će se papirnate vrećice reciklirati i rijetko završavaju na drveću ili na ulicama poput plastičnih vrećica, a ako i završe tako, papirna vlakna brzo trunu pa su na ulicama i na drveću kraće.

Alternative

Kada se uspoređuju alternative, mreže za voće i povrće od poliestera za višekratnu upotrebu našle su se na najvišem mjestu u ljestvici održivosti, a pretpostavka je da će mreže biti korištene najmanje 50 puta. Prema istraživanju iz 2021. godine rađenom za potrebe grupe za zaštitu prirode NABU, za okoliš su najbolje mreže od recikliranog poliestera.

Mreže od pamuka su na drugom mjestu, uz pretpostavku da će se koristiti najmanje 100 puta. Međutim, ovo se odnosi isključivo na mreže od organskog pamuka. Inače bi proces uzgoja mogao biti vrlo štetan za okoliš zbog velike potrošnje vode.

Zloglasne plastične vrećice za jednokratnu upotrebu zauzele su treće mjesto na ljestvici, a papirnate vrećice četvrto. Plastične vrećice od kukuruznog ili krumpirovog škroba, koje se reklamiraju kao "biorazgradive", prema mišljenju stručnjaka, nisu dobra alternativa. Materijal se neće razgraditi na kompostnoj hrpi već ih treba predati industrijskim postrojenjima za kompostiranje na naknadnu razgradnju.

VIDEO Austrija uskoro ukida gotovo sve korona mjere: Od idućeg tjedna lakši ulazak u zemlju

Komentara 1

Avatar nekakav
nekakav
14:58 21.02.2022.

kome je to čudno, novost?! to je općepoznata stvar. ja bih plastične vrećice ostavio u uporabi, al bih im lupio naknadu od 5-10 kuna po komadu. pa kad budeš vrećicu platio 10 kuna, ne bude ti svejedno da je baciš samo tako. u zaštiti okoliša igra samo cijena.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije