Dodatak za 2. stup

Paviću manje mirovine nisu diskriminacija, veće bi bile!?

Marko Pavić
Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
1/3
21.10.2017.
u 19:40

Čemu mirovinska reforma, ako Vlada ne želi rješenje koje bi dovelo do rasta mirovina iz 2. stupa. Prijedlog rješenja pomiče se na iduću godinu

Obavezni osiguranici 2. stupa koji su dosad ostvarili uvjete za mirovinu ne trebaju računati na brzo rješenje problema njihovih 27 posto umanjenih mirovina. Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić kazao je da Vlada neće žuriti s prijedlogom rješenja jer se tek 2019. očekuje veći priljev novih umirovljenika iz dvostupnog sustava. No, ministrovo pojašnjenje zbog kojeg Vlada uzima dodatno vrijeme za analize ne zvuči obećavajuće.

– Moramo analizirati utjecaj dodatka da se ne bi dogodilo da umirovljenici iz 2. stupa uz dodatak dobiju veće mirovine od onih u 1. mirovinskom stupu – kazao je ministar Pavić. Kada je Hrvatska prije dva stoljeća kretala u mirovinsku reformu, upravo su veće mirovine bile glavni razlog zbog kojih 5 posto radničkih doprinosa odlazi u individualnu kapitaliziranu štednju u kojoj je dosad prikupljeno 88 milijardi kuna.

Što to znači u praksi

Slično objašnjenje Vlada je navela i u odbijenici SDP-ova prijedloga da se po hitnom postupku isplata dodatka od 27 posto proširi i na drugi stup, jer bi to rješenje diskriminiralo i dovelo u neravnopravan položaj korisnike mirovina iz prvog stupa!

– Proširenjem dodatka na sve buduće umirovljenike ne uvodi se nova diskriminacija, već bi se riješila postojeća. Ne vidim zašto bi mogućnost da zbrojene mirovine iz prvog i drugog stupa budu nešto veće od mirovina temeljem osiguranja samo u prvom stupu bio problem. To je bio smisao mirovinske reforme i ako se to dogodi, znači da je reforma uspjela – prokomentirao je najnovija Vladina objašnjenja Danijel Nestić, stručnjak za mirovinski sustav.

– Ovakvim se razmišljanjem negira smisao mirovinske reforme – kaže Nestić.

Što nepriznanje dodatka znači u praksi? Osoba koja je u 2. stupu za prosječnu plaću ostvarenu prije 2002. godine (kad još nije bilo 2. stupa) ima mirovinu od 63,29 kuna po godini staža, a osoba s istom plaćom koja nije član 2. stupa za tu istu godinu ima mirovinu od 80,38 kuna. Ivana Vukorepa, docentica s Pravnog fakulteta upozorava da Vlade prečesto “petljaju” po propisima te čine nove greške ispravljajući stare.

Vratiti staru formulu

– Širenje dodatka i na dvostupaše bila bi mjera kojom bi se ispravila nepromišljeno stvorena nepravda, ali je i veliko pitanje je li nam takvo rješenje financijski dostupno i kako bi to dugoročno utjecalo na održivost 1. stupa – kaže Vukorepa. Predlaže da se dodatak na mirovinu prenese na 2. stup tek nakon što se vrati prethodna formula za izračun mirovine.

– Odluku o uvođenju dodatka na mirovinu i za dvostupaše treba promatrati u kontekstu pravičnosti, ali i financijske održivosti s obzirom na već promijenjenu formulu za osnovnu mirovinu – ističe Vukorepa. Dodatak na mirovine državu ove godine stoji oko dvije milijarde kuna. Uz to što je veće mirovine iz 2. stupa nazvao diskriminacijom, ministar Pavić je najavio i mogućnost dizanja stope za taj isti 2. stup iznad 5%.

Komentara 11

MX
Mister X
21:50 21.10.2017.

mirovine manje - naravno to je čisto sr*nje . Manje mirovine nisu diskriminacija, naravno da nisu; to je zločin..,

DU
Deleted user
19:48 21.10.2017.

Ako pavic dokonca mandat Imat ce 150 kg zive vage On minimalnu mirovinu pojede za rucak Tipicni mladji uhljeb na kvadrat

DU
Deleted user
19:55 21.10.2017.

Slažem s docenticom Vukorepa; najveći problem je što se propisi mijenjaju prečesto i uglavnom po žurnom postupku, a bez prethode studiozne analize i snimanja stanja te savjetovanja sa strukom . Upravo učestalost izmjena zakona i podzakonskih propisa, ukazuje da nesigurnunu i loše uređenu pravnu državu. O primjeni; provedbi tih zakona i propisa, da i ne govorim. Provode se kada kojoj skupini odgovara i kako odgovara. Strašno.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije