U posljednjih pet godina u Rugvici kod Dugog Sela uginulo je, prema nekim procjenama, oko 100 milijuna pčela, i to u krugu od tri kilometra od mjesta na kojem su radnici tvrtke "Izba-mi" 2007. odlagali opasni otpad! Pčele su ugibale na području Črneca Dugoselskog, Donje Grede, Obedišća i Ježeva, tri kilometra zračne linije od spornog zemljišta, a nitko nikad nije pronašao žarište, kaže nam osam pčelara s tog područja.
Bačve s otrovom
Podsjetimo, prema nalazu inspekcije Ministarstva okoliša, sa zemljišta je do sada uklonjeno 2300 litara opasnog otpada, uglavnom motornog ulja, 60 plastičnih kanistara i 26 oštećenih metalnih bačvi. Za ilegalno odlaganje kazneno je prijavljen Ivan Mabić, vlasnik tvrtke Izba-mi. Što je unutra i je li u spornim bačvama bila i živa, kako radnici nagađaju, Ministarstvo, kao ni Državno odvjetništvo, zasada ne otkrivaju. Objašnjavaju to Zakonom o tajnosti istrage.
Veterinarska inspekcija u nalazima je napisala da pčele imaju nozemozu (nametnička proljetna bolest pčela, op. a.), objašnjavaju ogorčeni pčelari.
– Ne vjerujemo da je to nozemoza, pčele su pomrle odjednom, u istom satu – kaže Juraj Kukas, "šef" tamošnjih pčelara i predsjednik pčelarske udruge Maslačak u Dugom Selu, i dodaje:
– Tamo više ne držim pčele, prebacio sam ih na drugo mjesto.
Nakon što je prijavio slučaj, te nije odustajao, pčelar Josip Križ kaže da je primio prijetnje smrću.
– Nepoznati mi je glas rekao: "Pazi kako hodaš preko zebre!" – kaže Križ.
– Nakon se to dogodilo, obavijestili smo Veterinarsku inspekciju, poljoprivrednog inspektora i kriminalističku policiju. Govorio sam da tu ima nešto više, ali nitko mi nije vjerovao. Tada mi je i jedan policajac rekao: "Ako je to interes politike, ti nikada nećeš saznati istinu!" – kaže Križ. Većina je pčelara otamo otišla.
– Da bi se u vezu dovelo odlaganje otpada i uginuće pčelinjih zajednica, treba znati o kakvom je otrovu riječ – kaže prof. dr. sc. Željka Matašin iz Zavoda za biologiju i patologiju riba i pčela Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.
– Zajednice mogu uginuti zbog bolesti, loše pčelarske prakse, otrovanja, nepravilne tehnologije, loših uvjeta, genetike, suptoksičnih doza otrovnih tvari, onečišćenja okoliša...
"Pronađena je nozemoza"
Bez detaljnih podataka ne može se dovesti u vezu nepoznati opasni otpad i uginuća pčelinjih zajednica – kaže dr. Matašin.
U odgovoru Ministarstva poljoprivrede navode da je Veterinarska inspekcija obavila službene kontrole zbog pojačanog pomora pčela.
"Tijekom nadzora 2007. i 2010. nađen je totalni pomor 1300 zajednica, a u veljači i svibnju 2008. loše stanje 900 zajednica. Pri nadzorima u 2007. i 2008. provedeno je kliničko istraživanje te uzimanje uzoraka pčela. Na uzorcima koji su uzeti od petorice vlasnika nađeni su uzročnici nozemoze... Postupanja vezana za onečišćenje okoliša nisu u nadležnosti Veterinarske inspekcije, već inspekcije Ministarstva zaštite okoliša...", stoji u odgovoru.