Hrvatskoj je u okviru OESS-a najvažnije pitanje sigurnosti jugoistočne Europe, u tom kontekstu u našem okruženju radi šest OESS-ovih misija. No, nama je sigurno primarna ona u Bosni i Hercegovini - rekla je potpredsjednica Vlade RH i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić novinarima na marginama 24. sastanka Ministarskog vijeća Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS),koji je u četvrtak počeo u Beču.
- U tom smo smislu izrazili želju i očekivanje da misija koja radi u Bosni i Hercegovini kroz provedbu onoga što je u njenom mandatu omogući osiguravanje jednakopravnosti sva tri konstitutivna naroda, i u tom kontekstu posebno se zalažemo za provedbu izborne reforme koja će osigurati tu jednakopravnost - istakla je Pejčinović Burić dodavši: 'Međutim za nas je isto tako važno pitanje sukoba u Ukrajini, koji je već ušao u četvrtu godinu trajanja'.
Napomenula je kako u toj OESS-ovoj misiji i devet promatrača iz Hrvatske. Izrazila je zabrinutost zbog pogoršanja sigurnosne situacije u istočnoj Ukrajini napomenuvši kako trebao „više ići prema dijalogu i punoj provedbi sporazuma iz Minska od svih strana.
Ponovila je hrvatsku predanost suverenosti, političkoj neovisnosti, jedinstvenosti i teritorijalnom integritetu Ukrajine u njezinim međunarodno priznatim granicama.
- Ali koliko smo čuli jutros postoje različita, da ne kažem posve oprečna mišljenja između različitih članica OESS-a, i u tom smislu očekujemo da se ostvari ono što je osnovna zadaća ove Organizacije, a to je suradnja i sigurnost - istakla je hrvatska šefica diplomacije.
Dodala je kako u ovom trenutku Hrvatska vidi da po jednoj i drugoj sastavnici ima mnogo izazova i priželjkuje da sljedeća predsjedanja OESS-om, a nakon Austrije sljedeća je Italija, naprave neki vidni iskorak na bolje kako u našem bližem okruženju, tako i u Ukrajini.
Osim obraćanja sudionicima dvodnevne Ministarske konferencije, koju je u otvorio predsjedatelj OESS-a u odlasku, austrijski ministar za Europu, integracije i vanjske poslove Sebastian Kurz, ministrica Pejčinović Burić je na marginama tog susreta imala niz bilateralnih razgovora.
- Imala sam priliku razgovarati i s američkim državnim tajnikom Rexom Tillersonom o stanju u jugoistočnoj Europi. To je neizostavna tema kada je u pitanju Hrvatska i u njenom je primarnom fokusu - rekla je Pejčinović Burić.
Dodala je kako je razgovarala i s kanadskom ministricom vanjskih poslova Chrystiom Freeland, švicarskim kolegom Ignaziom Cassisom i lihtenštajnskom ministricom Aureliom Frick, koju je pozvala u Hrvatsku.
- Postoje najave da bi se moglo dogoditi da Lihtenštajn u ljeti sljedeće godine ukine ograničenja kretanja za hrvatske državljane, što je dobra vijest - ustvrdila je hrvatska ministrica. Napomenula je kako je tema razgovora bila i potpisivanje sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Hrvatske i Lihtenštajna.
Na ministričinoj popodnevnoj listi bilateralnih susreta bili su, između ostalih, glavni tajnik OESS-a Thomas Greminger, šef diplomacije Crne Gore itd.
- Sastanak s novim glavnim tajnikom OESS-a nam je važan jer Hrvatska u svibnju iduće godine preuzima predsjedanje Vijećem Europe, i u tom smislu bi započeli međusobnu suradnju dviju Organizacija, na primjer sa specijalnom institucijom OESS-a na dijelu koji se tiče nacionalnih manjina - najavila je ministrica Pejčinović Burić.
Skupom u Beču, na kojem se je okupilo 40 ministara vanjskih poslova, među kojima i šefovi diplomacija SAD-a i Rusije Rex Tiller i Sergej Lavrov, koji su na temu istočne, snimatelja i foto reportera Ukrajine, međunarodnih zakona i ljudskih prava vodili pravi „verbalni rat“, završit će jednogodišnje predsjedanje Austrije OESS-om, koje sada preuzima Italija.
Na ministarskom sastanku sudjeluju predstavnici 57 zemalja članica OESS-a kao i 11 zemalja mediteranskih i azijskih partnera, odnosno više od 2.000 sudionika. Središnje teme ovogodišnjeg zasjedanja su aktualna kriza u Ukrajini, terorizam, radikalizam i drugi sigurnosni izazovi na području OESS-a, a sudionici će se osvrnuti i na sposobnosti i spremnost OESS-a za suočavanje sa suvremenim sigurnosnim izazovima, te obnovu povjerenja među državama članicama. Upravo nužnost vraćanje očito izgubljenog povjerenja bila je i glavna poruka predsjedatelja OESS-a Kurza. Glavni tajnik OESS-a Greminger pozvao je na oživljavanje dijaloga među članicama.
Predsjednik Parlamentarne skupštine OESS-a George Tsereteli istakao je značaj OESS-a kao važnog foruma za sagledavanje i procjenu sigurnosne situacije na euroatlantskom i euro-azijskom prostoru te jačanje suradnje na svim njegovim područjima djelovanja.
Skup u bečkom Hofburgu, u koji su danas bile uprte sve oči svijeta zbog nazočnosti moćnika iz cijelog svijeta, prati više stotina domaćih i stranih akreditiranih novinara, a o sigurnosti brine čak dvije tisuće austrijskih policajaca svih specijalnosti.
Pogledajte i galeriju: Reutersove fotke godine
Od kada je Balkan jugoistočna Evropa,ne razumijem zašto se sramiti svoje domovine