LJUTITA MINISTRICA

Pejčinović Burić: Erjavec je bezobrazan i agresivan!

Marija Pejčinović Burić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
06.09.2017.
u 11:55

"Komisija smatra da slovenska povreda arbitražnog postupka nije bila tolika da je Hrvatska iz njega trebala izići". To je politički stav Komisije, ali Komisija nema nadležnost u ovom pitanju, što i sama priznaje, rekla je Pejčinović Burić.

Sudionici međunarodnog strateškog foruma na Bledu bili su začuđeni što ga je slovenski vrh iskoristio kako bi optužio Hrvatsku za kršenje vladavine prava jer ne priznaje kompromitiranu arbitražnu odluku o granici, a Europska komisija u tome se ne slaže sa slovenskim stajalištem, kazala je u srijedu ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić u emisiji "A sada Vlada" Hrvatskog radija.

"Sugovornici s kojima sam razgovarala bili su začuđeni da se jedan tako relevantan skup s važnim temama iskoristi da se optuži Hrvatsku za nepoštovanje vladavine prava", rekla je šefica hrvatske diplomacije dan nakon sudjelovanja na skupu na Bledu.

"Međutim, potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans potvrdio mi je da EK ne gleda na to tako", kazala je Pejčinović Burić.

Hrvatska je na Bledskom forumu, ali i drugdje, što javno, što tihom diplomacijom objasnila svoja stajališta oko arbitražne odluke i odgovorila na slovenske optužbe, kazala je ministrica.

"Upravo je Slovenija na najgori mogući način kompromitirala međunarodno pravo i dovela u pitanje arbitražni način rješavanja sporova, to je bilo vrlo eklatantno kršenje međunarodnog prava", izjavila je Pejčinović Burić, dodavši da u povijesti arbitražnih sudova o granici postoji samo jedan sličan slučaj, u sporu Omana i Ujedinjenih Arapskih Emirata, kada se sud zbog kompromitacije sam raspustio.

Unatoč tome, naglasila je Pejčinović Burić, Hrvatska u svim razgovorima ističe da je taj spor bilateralno pitanje koje Hrvatska želi riješiti.

Europska komisija se uvijek zalagala za to da su granična pitanja bilateralna pitanja, "a mi smo se spletom okolnosti našli u arbitraži, usred pregovora o pristupanju kad je Slovenija opet kršila uzuse i stavila bilateralno pitanje pod blokadu, što je na neki način bila ucjena", kazala je hrvatska ministrica. "Dakle, imamo dvostruki problem" sa slovenskim postupanjem u cijelom sporu oko granice.

Komentirajući činjenicu da EK poziva na primjenu arbitražne odluke, Pejčinović Burić je kazala da se Hrvatska i Komisija ne slažu samo u jednom.

"Komisija smatra da slovenska povreda arbitražnog postupka nije bila tolika da je Hrvatska iz njega trebala izići". To je politički stav Komisije, ali Komisija nema nadležnost u ovom pitanju, što i sama priznaje, rekla je Pejčinović Burić.
Za slovenskog kolegu Karla Erjavca, koji u zadnje vrijeme ne bira riječi u optuživanju Hrvatske, kazala je da "apsolutno nije čovjek za dijalog".

"Mislim da to sada treba reći, Erjavec nastupa agresivno i bezobrazno i prelazi sve granice", kazala je Pejčinović Burić.

"Naš stav apsolutno nije takav, mi smatramo da unatoč otvorenim pitanjima treba razgovarati. Hrvatska sa Slovenijom ima odlične gospodarske odnose, odlične međuljudske odnose i mnogo je više razloga da razgovaramo nego da se konfrontiramo", kazala je hrvatska ministrica, rekavši da "srećom, nisu svi u Sloveniji kao Erjavec".

"Premijer Cerar otvoren je za dijalog, iako različito doživljavamo cilj dijaloga, ali to je tako u pregovorima, treba biti strpljiv, okolnosti nisu jednostavne", rekla je Pejčinović Burić.

Misli i da Slovenija vjerojatno neće blokirati hrvatski ulazak u schengenski prostor.

"Schengensko pitanje je pitanje vanjskih granica EU i mislim da će se članice drukčije postaviti nego u našim pristupnim pregovorima kada smo imali blokadu zbog graničnog prijepora", rekla je ministrica, kazavši kako je u "konačnici i slovenski interes da RH pristupi schengenskom prostoru".

"Naše je da ispunimo schengenske kriterije, a kada to napravimo, mislim da će okolnosti pokazati je li nekome oportuno to blokirati i da se neće dobro gledati bude li Slovenija posezala za takvim sredstvima", zaključila je.

Komentara 133

BE
beitsche
12:10 06.09.2017.

Konacno Ostro

Avatar intimus500
intimus500
12:57 06.09.2017.

Bravo Marija ... samo tako!!

DU
Deleted user
13:37 06.09.2017.

Dakle, što o toj aferi svojedobno govorio slov. stručnjak za međunarodno pravo: Quote/Ovo je svakako presedan, ovo je nešto strašno i nešto što se nije smjelo dogoditi. Ta nedopuštena komunikacija Jerneja Sekolecai Simone Drenik najveća je međunarodnopravna i diplomatska pogreška Slovenije od njezina nastanka. To je povreda međunarodnog prava jer neovisnost sudstva, u koje se ubraja i Arbitražni sud, generalni je princip civiliziranih naroda, princip koji je ovim događajem ugrožen. Zabrana komunikacije stranke i suda vrijedi za sve sudove. Ovdje je neprikladnom komunikacijom ozbiljno povrijeđena jedna od temeljnih normi međunarodnog prava. To je kao da ste u sporu sa svojim susjedom oko granice, a istodobno tajno dogovarate sa sucem mogući ishod spora i kako će on napisati presudu! Ovaj će primjer puniti fakultetske udžbenike, mi profesori međunarodnog prava o ovome ćemo govoriti svojim studentima – komentirao je tada za Novi list dr. Pogačnik. Bio je prognozirao da će Sud u Haagu, unatoč priličnoj kompromitaciji, nastaviti arbitražu između Hrvatske i Slovenije i po inerciji je privesti kraju, što se na kraju pokazalo točnim. Inače, Pogačnik je od 2001. do 2008. godine bio glavni slovenski pregovarač o granici s Hrvatskom. Kad je 2008. godine, unatoč činjenici da je postignut dogovor u 95 posto spornih pitanja, došlo do zaokreta Ljubljane, sam je dao ostavku.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije