Snažne mjere sigurnosti i protesti lokalnih organizacija koje se bore protiv modernog imperijalizma dočekali su čelnike dvadeset i jedne države članice Azijsko-pacifičke gospodarske suradnje (APEC), čija je konferencija započela u glavnom gradu Filipina Manili. Iako su glavne teme konferencije unaprijed određene i glavni naglasak stavljen je na buduću gospodarsku suradnju država azijsko-pacifičke regije, ni ovaj događaj nije mogao proći bez odjeka terorističkog napada u Parizu i razgovora o zajedničkoj strategiji borbe protiv zločinaca takozvane Islamske države. Čak jedanaest čelnika članica APEC-a stiglo je izravno sa sastanka na vrhu G20 u turskoj Antalyi gdje je borba protiv terorizma bila glavna tema, među njima i američki predsjednik Barack Obama.
Osjećaju se kao žrtve
Ipak, uoči početka konferencije Obama se nije osvrnuo na najnovije terorističke napade džihadističkih terorista, već se svojom izjavom obratio Kini, čiji predsjednik Xi Jinping također sudjeluje na skupu u Manili, otvorivši odmah drugu temu sastanka – sigurnost plovidbe u Južnokineskom moru. Peking naime smatra da je većina teritorija u tom području dio Kine, s čim se okolne države, a posebno Filipini, ne slažu.
– SAD će saveznicima na jugoistoku Azije dati 250 milijuna dolara za zaštitu sigurnosti plovidbe. Naš dolazak ovamo pokazuje zajedničku predanost sigurnosti ove regije i slobodnoj plovidbi – kazao je Obama prilikom dolaska u Manilu poslavši na taj način jasnu poruku Kini o stavu Sjedinjenih Država oko spora u Južnokineskom moru.
Obama je ovu izjavu dao na zapovjednom brodu filipinske mornarice BRP Gregorio del Pilar, usidrenom u Manilskom zaljevu, dodavši kako će SAD Filipinima uskoro isporučiti još dva vojna broda, nakon što im je ranije isporučio dva broda koji patroliraju teritorijalnim vodama Filipina.
Zanimljivo je da se u cijelom slučaju službeni Peking osjeća kao žrtva spora u Južnokineskom moru jer su, prema njihovu mišljenju, ostale države nezakonito okupirale tamošnje otoke. Kineski predsjednik Xi Jinping, za razliku od svog američkog kolege, prije početka summita nije želio davati nikakve izjave niti komentirati Obamine riječi. Službena Manila prije je potvrdila da neće potezati pitanje spora s Kinom kako se Xi Jinping ne bi našao u neugodnoj situaciji, no umjesto njih to je učinio Obama.
Ekonomija u drugom planu
Kao predstavnik Rusije na konferenciji bi trebao sudjelovati ruski premijer Dmitrij Medvedev koji u Manilu stiže nakon najnovijeg otkrića u slučaju rušenja ruskog zrakoplova iznad Sinaja koje je pokazalo da je u zrakoplovu bila bomba.
Ipak, iako je već uoči summita postalo jasno da će ekonomske teme biti u drugom planu, taj inače primarni segment konferencije dobio je prostor tijekom jučerašnjih uvodnih predavanja na kojima su se okupili i mišljenja razmijenili čelni ljudi vodećih kompanija u azijsko-pacifičkoj regiji. No, kako ni na tom polju ne bi sve prošlo bez trzavica pobrinuli su se australski mediji koji su, osim podrške u borbi protiv terorizma, jasno naglasili da strahuju od američkog bojkotiranja plana o slobodnoj trgovini država članica Azijsko-pacifičke gospodarske suradnje. Naime, iako je dokument o slobodnoj trgovini praktično spreman za potpisivanje, demokratski kandidati na američkim predsjedničkim izborima za svoje su unutarpolitičke ciljeve počeli isticati kako se protive sporazumu, što je naišlo na snažne kritike republikanaca, ali i ostalih država članica APEC-a. Ne smije se naravno zaboraviti da je riječ o regiji i udruženju koje pokriva gotovo pedeset posto globalne trgovine.
>> Kina: prolaz morem nije upitan, ali su otoci samo naši
Dakle Obama nagovara Filipine da prave problem Kini da bi Obama imamo razloga da sve umjesa u taj problem ko I u Srednjem Istoku zavadi Narod pa onda zavlada terenom .kurvinjska posla Amerike.