Duarte Nuno Vieira

'Pelud će, kao i DNK, promijeniti svijet forenzike'

'13.09.2013., Zagreb - Forenzicar Duarte Nuno Viera koji je ujedno i predsjednik EU komisije s podrucja forenzike.  Photo: Anto Magzan/PIXSELL'
'Anto Magzan/PIXSELL'
18.09.2013.
u 19:00

Novo područje: Po tragovima peludi moguće je pratiti tijek krijumčarene robe i droge

Duarte Nuno Vieira (56), iako je predsjednik Europskog vijeća na području forenzike, predsjednik šest temeljnih forenzičkih institucija diljem svijeta, u tome je poslu završio slučajno. Danas njegove analize i mišljenja mijenjaju svijet, zbog njegova \"uplitanja\" i davanja drugog mišljenja u slučaju na smrt pretučenog Egipćanina K. M. Saeeda brzo je u Egiptu izbila revolucija. Nakon dva sata razgovora, otvorio će se tek toliko da je izjavio: \"Vidio sam užasne stvari\". Danas priprema strategiju kojoj će se morati prikloniti sve članice EU.

Nekad DNK, danas...

Koji su novi trendovi u forenzici?

Nijedno područje medicine ne doživljava tako velike promjene kao što je to na području forenzike. Prije dvadeset godina bilo je nezamislivo govoriti o DNK analizi, a danas je ona standard. Danas se razvija novo područje – analiza peludi i prašine. To će promijeniti svijet forenzike. Svaka država ima svoj regionalni karakter peluda pa će po tome biti moguće pratiti tijek krijumčarene robe i droge. Riječ je o sitnim, oku nevidljivim česticama, koje se ukomponiraju u drogu ili, primjerice, ostanu na platnima ukradenih slika pa je moguće točno pratiti odakle su pojedine akcije krenule, kako su, kuda i koliko putovale. Forenzika u mojoj zemlji, Portugalu, dobiva sve veće značenje. Naime, prije dvadeset godina ona uopće nije bila zanimljiva mladima, sada uspješni studenti najprije biraju forenziku.

Kada se očekuje da bi nova metoda mogla zaživjeti?

Svako područje znanosti danas je područje u koje ulazi forenzika, no ipak može proći puno godina prije negoli se otkriće može primijeniti u forenzičkim znanostima. No prije toga treba riješiti ključne probleme. Najveći je problem harmoniziranje standarda. Forenzička patologija, klinička forenzička medicina, toksikologija, genetika četiri su područja za koje se dogovara usklađenje i harmonizacija za sve članice Europske unije, što se, naravno, odnosi i na Hrvatsku. Jedan te isti predmet koji se radi po dvije metodologije koje nisu usklađene može dovesti do različitog rezultata i u konačnici do različitih sudskih presuda.

Zato je intencija, onih koji vode svjetsku forenziku, uskladiti protokole i da slučajevi budu jednako tretirani bez obzira na to o kojoj se državi radilo. Sve zemlje članice morat će se pridržavati minimuma.

Forenzički certifikati

Koje su obveze Hrvatske u tome području?

Sve zemlje imat će jasne smjernice kakva procedura prati obdukciju tijela, koji se uzorci moraju uzeti, kojom metodologijom. Tome ćete se morati prilagoditi iako je Hrvatska u vrhu kad je riječ o DNK analizi. Od 2014. Europska komisija forenzičkim će institucijama izdavati certifikate. Radni certifikati izdavat će se na tri godine tek kada komisija na terenu utvrdi da su zadovoljeni svi uvjeti od kadrovskih, opreme do stručnosti i metodologije.  

>> Forenzičari sa Šalate riješe četiri sumnjive smrti dnevno

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije