Susret s bivšim nevjenčanim suprugom, 42-godišnjakom s područja Petrinje koji zbog nasilja u obitelji već ima podeblji dosje, za 37-godišnjakinju iz Dvora i njihova sinčića (4) umalo je kobno završio. Sastali su se u četvrtak oko 10 sati na željezničkom kolodvoru u Sisku kako bi otac vidio dijete. Međutim, kada su ušli u automobil, počela je prava drama. Nasilnik je izvadio pištolj te zaprijetio ženi da će je ubiti, nakon čega je ona u jednom trenutku uspjela pobjeći iz automobila. No, sustigao ju je i srušio na tlo, s djetetom odvukao natrag u vozilo te nastavio vožnju prema kući. Prema dojavi očevidaca, ondje su ih pronašli policajci, uhitili muškarca i pretražili mu dom, no nisu našli nikakvo oružje. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, protiv njega je podnesena kaznena prijava zbog prijetnji i protupravnog oduzimanja slobode. Nasilniku je određeno 30 dana pritvora.
Prijetio i bacanjem bombe
Kako neslužbeno doznajemo iz DORH-a, dijete se ovoga puta nije nalazilo u fizičkoj opasnosti, ali nasilnik je bacanjem bombe supruzi zaprijetio i prije mjesec dana na području općine Dvor, tijekom dogovora o viđanju djeteta. Vezu su prekinuli prije šest mjeseci i tada su počeli učestali problemi. Slučaj je zaprimilo Županijsko državno odvjetništvo, a prebačen je na Općinsko u Sisku, gdje jučer još nisu imali dodatnih informacija.
Iako se još jedna obiteljska tragedija zamalo dogodila prije čak pet dana, u centrima za socijalnu skrb Petrinje i Siska nisu obaviješteni o ovom nasilničkom činu, a identitet muškarca još nije poznat. Da je riječ o opasnom nasilniku pokazuje i njegov dosje. Naime, 2008. policija u Petrinji kazneno ga je prijavila zbog nasilja nad tadašnjom suprugom, a 2005. jer je tukao oca i majku. Prijave ima i iz 1998. i 1999. godine zbog krađe. S obzirom na burnu prošlost, ovoga bi puta od DORH-a mogao zaraditi optužnicu.
– U ovom slučaju trebao bi biti podnesen optužni prijedlog prema kojem bi se pokrenuo hitan postupak s obzirom na određeni pritvor. Inače, za prijetnju je određena novčana ili kazna do godine zatvora, a za otmicu od tri mjeseca do jedne, pa čak i deset godina ako je počinjena prema djetetu. Nasilje u obitelji kažnjava se s do pet godina zatvora – kaže sisački odvjetnik Domagoj Rupčić. Ipak, da pravna država ne funkcionira kada je o nasilnicima riječ smatra Marijanka Kovačević, predsjednica Centra za žene Adela i voditeljica sisačko-moslavačke Autonomne ženske kuće.
Susreti da, ali uz pratnju
– Zakonske su osnove u Hrvatskoj takve da otac ima pravo viđati dijete i po tri puta tjedno, bez obzira na to kakav je. Centri za socijalnu skrb inzistiraju na tome u svim slučajevima. Međutim, takvi bi se susreti trebali organizirati isključivo pod nadzorom i u za to predviđenim prostorijama, za što centri nemaju dovoljno stručnjaka ni prostora. S druge strane, sudovi su spori, a nasilnici nakon pritvora izlaze na slobodu i čine još gore napade - kaže M. Kovačević. No, zaslužuju li i nasilnici terapiju?
– Država je promašila u slučaju rada s počiniteljima i njihove socijalizacije, umjesto čega se primjenjuje jedino represija – istaknula je mr. sc. Daša Poredoš Lavor.
pritvorskom nadzorniku. okolokucnom domobranu, .