U prijedlogu Nadzornog odbora Ine novog modela upravljanja naftnom kompanijom stoji i ukidanje LODO sustava upravljanja. Moć izvršnih direktora u Ini time nestaje, a nakon pet godina uprava je ponovno izvršno tijelo. U Vladi su uvjereni da je prijedlog modela MOL-ov, ali je to učinjeno putem NO-a kako bi se otežala situacija Zsoltu Hernadiju jer je ukidanje LODO-a praktički priznanje da se Inom upravljalo protiv važećih propisa. Protiv prijedloga NO-a kojim predsjeda Siniša Petrović (na slici) glasao je samo jedan član – Mladen Proštenik.
U pregovaračkom timu upozoravaju da predloženi model biranja uprave nije najbolji i najavljuju da će on biti glavna tema skorašnjih pregovora. Uvjeravaju da je uvjet za dogovor MOL-ovo povlačenje arbitraže protiv Hrvatske i model imenovanja uprave, pri čemu je hrvatski zahtjev da imenuje člana za upstream (istraživanja i razvoj) i downstream (rafinerije). To su pretpostavke da se Ina izdvoji iz MOL-a, upućuje nas izvor koji poznaje predmet.
A u očekivanju pregovora ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak iz medija saznaje da MOL traži njegovu smjenu s pozicije šefa pregovaračkog tima.
– Neprimjereno je da MOL uopće pomisli da može birati pregovarača. Tko će i o čemu pregovarati odlučit ćemo mi, a ne oni. Lakše im je bilo pregovarati sa Sanaderom kojeg su izabrali, ali 2007. ili 2008. neće se više ponoviti. Kolegama iz MOL-a poručio bih da se posvete razvoju i investicijama, a ne kampanjama protiv mene – poručio je Vrdoljak koji nije želio iznositi detalje prijedloga NO-a u javnost.
– Ovo je korak naprijed. Prihvatili su da treba raspravljati o modelu upravljanja jer postojeći ne valja. MOL napreduje, a Ina se raspada – oštar je Vrdoljak koji je ponovio da nije mogao dati analizu poslovanja Petroviću na uvid jer je ona imovina Vlade.
>> Večernji u posjedu Vrdoljakove odbijenice Petroviću: Ne dam ti studiju o MOL-u!
Tvoja i Umičevićeva za trojanskog konja, koliko ste preplatili tu trivijalnost ?