Vozači u Sloveniji više neće smjeti sjesti za volan ako su i malo zavirili u čašicu. Barem je tako planirano novom rezolucijom o nacionalnom programu sigurnosti na cestama. Kako su jučer izvijestili slovenski mediji, ukinut će se sada dopuštenih 0,5 promila alkohola u krvi za vrijeme vožnje. Plan je usvojen te će u idućih sedam godina Slovenija uvesti još neke promjene koje bi trebale doprinijeti sigurnosti na cestama. EU u prosjeku tolerira do 0,5 promila alkohola u krvi dok neki toleriraju i do 0,8.
Hrvatski zakon o sigurnosti prometa na cestama dopušta 0,5 promila alkohola u krvi. Naravno, postoje i izuzeci, odnosno oni kojima se ne tolerira ni malo alkohola u krvi. Prema zakonu, vozač vozila C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE i H, instruktori vožnje, mladi vozači, kao i vozači vozila B kategorije kada upravljaju vozilom u profesionalne svrhe (taksisti, vozači hitne pomoći, vozači u tvrtkama i tijelima državne vlasti itd.) ne smiju upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako su pod utjecajem droga ili lijekova ili ako u krvi imaju alkohola.
Prema MUP-ovom Biltenu o sigurnosti cestovnog prometa za 2022., u nadzoru prometa zabilježeno je 36.259 prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola, što je 13 posto više u odnosu na godinu prije.
piše da "prema MUP-ovom Biltenu o sigurnosti cestovnog prometa za 2022., u nadzoru prometa zabilježeno je 36.259 prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola, što je 13 posto više u odnosu na godinu prije." ..međutim, ključno pitanje je koliko ih je skrivilo nesreću, a da je imalo ispod 0,5 odnosno koliko % je imalo iznad toga?? pretpostavljam da je odnos oko 5:95 % jer ispod 0,5 ne utječe bitnije na sposobnost upravljanja vozilom (uopće ne pijem godinama alkohol...)