WikiLeaks je preko e-Baya otvorio aukciju na kojoj se nudi ručak s osnivačem te stranice Julianom Assangeom i slovenskim filozofom Slavojem Žižekom u subotu 2. srpnja u jednom od čuvenih restorana u središtu Londona. Ručak može osvojiti osam osoba, a sav prihod ide na račun WikiLeaksa. Do trenutka pisanja ovog teksta u srijedu poslije podne javilo se 11 zainteresiranih ponuđača, a cijena ručka bila je na 550 funti, odnosno 4623 kune.
Debata u Frontlineu
Poslije ručka, koji će trajati od 12 do 15 sati, slijedi debata u Frontline Clubu na kojoj će svoje stavove sučeliti Assange i Žižek. Raspravljat će se o dosezima WikiLeaksovih otkrića.
Čuveni slovenski filozof Žižek u siječnju ove godine, nakon početka objavljivanja 250.000 američkih tajnih depeša, objavio je u London Review od Books zapaženi esej pod nazivom “Pristojno ponašanje u doba WikiLeaksa” u kojem tematizira značenje otkrića te zviždačke stranice za samo postojanje sistema predstavničke demokracije i liberalnog kapitalizma. O toj je temi objavio još nekoliko srodnih eseja.
– Jedino pravo iznenađenje u otkrićima WikiLeaksa je da ona ne sadrže nikakva iznenađenja – iz njih smo doznali upravo ono što smo i očekivali da ćemo doznati. Ono što je uznemirujuće jest da se više ne možemo praviti da to ne znamo. Upravo je u tome paradoks javnog prostora: čak kada svatko zna neku neugodnu činjenicu, nakon što se to kaže javno, sve se mijenja. Prava meta WikiLeaksa nisu prljavi detalji i pojedinci koji su za njih odgovorni (a koji se mogu zamijeniti boljima), već sama moć u svojoj biti, njezina struktura – smatra Žižek.
Našu sadašnju situaciju on opisuje riječima: – Suočavamo se s besramnim cinizmom postojećeg globalnog poretka čiji agenti samo zamišljaju kako vjeruju u svoje ideje demokracije, ljudskih prava i slično, a u potezima poput onih kakve je učinio WikiLeaks svojim otkrićima, sramota (naša sramota što toleriramo da nad nama bude prakticirana takva moć) postaje sramotnija nakon što se o njoj piše.
SAD gradi slučaj
Žižek se u posljednje vrijeme intenzivno bavi internetskim slobodama. – Rugamo se ograničavanju interneta u Kini, a suočeni smo zapravo sa sličnim – kaže Žižek, podsjećajući da je naš izbor u pretraživanju weba uvijek determiniran onime što izbacuje naš provider, a tu je uvijek riječ o iste dvije ili tri kompanije, odnosno o Appleu i Googleu.
I dok se Assange sprema iz kuće u kojoj provodi svoje pritvorske dane prema Londonu, u SAD-u se i dalje pokušava sklopiti slučaj protiv njega. Danas se pred federalnim sucem pod mjerama prisile morao pojaviti jedan od prijatelja zatočenog vojnika Bradleya Manninga.
Tko bi sa ovom dvojicom želio ručati?