Premijer Andrej Plenković na početku današnje sjednice Vlade poručio je da dužnost Vlade ne treba prepustiti zaboravu i da treba osuditi strašne zločine počinjene u Jasenovcu i pod režimom NDH, počinjene uime patvorenog domoljublja. Istaknuo je da domoljublje ne može biti u suprotnosti s tolerancijom prema drugima.
U nastavku se osvrnuo na epidemiološku situaciju u zemlji.
– Već 10 dana bilježimo određenu stagnaciju, ali to nikako nije znak za opuštanje. U posljednjih tjedan dana imali smo 15.408 potvrđenih slučajeva, što je samo 1,8 posto više nego u prethodnih sedam dana. Broj preminulih, nažalost, i dalje je velik i odraz je visokih brojeva od prije dva tjedna. Mi bismo do ljeta trebali imati na raspolaganju 3,1 milijun doza cjepiva i to bi trebalo biti dovoljno za cijepljenje 50-55 posto stanovnika iznad 18 godina. Država je ispunila svoju zadaću da osigura dovoljno cjepiva i sad je trenutak da se proces cijepljenja intenzivira te da se krene u masovno cijepljenje. Pozivam sve sugrađane da kontaktiraju liječnike i prijave se putem platforme. Do jučer navečer 578 tisuća ljudi je cijepljeno. Taj broj potrebno je znatno povećati u iduća dva mjeseca. Treba znati da je čak 77 posto svih osoba koje su preminule od COVID-19 imalo više od 70 godina. Zato apeliramo na ovu skupinu da se javi za cijepljenje – kazao je Plenković.
Naglasio je da je prosječna plaća u Hrvatskoj prvi put viša od 7000 kuna.
– Želim danas istaknuti podatak koji je objavio DZS. Naime, u veljači je prvi put prosječna neto plaća u Hrvatskoj bila viša od 7000 kuna. Tome je znatno pridonijela porezna reforma, ali i snažne mjere kojima smo uspjeli očuvati gospodarstvo za vrijeme pandemije. Drago mi je da smo uspjeli izdvojiti oko 10 milijardi kuna za oko 120.000 poslodavaca i 680.000 radnika. Unatoč ovoj situaciji, došli smo do rasta broja osiguranika, a ne pada, kao što bi se očekivalo – kazao je u uvodnom govoru predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Ministar Vili Beroš govorio je o aktualnoj epidemiološkoj situaciji.
– Udio novozaraženih u protekla 24 sata jest 27,38 posto. Najviše sedmodnevne stope na 100.000 stanovnika 19. travnja zabilježene su u Primorsko-goranskoj, Šibensko-kninskoj i Međimurskoj županiji. Najnižu stopu zabilježila je Istarska županija. U Hrvatsku je dosad pristiglo 902.670 doza cjepiva, od čega je aplicirano 80, 5 posto. Najveći obuhvat ukupnog stanovništva cijepljenog prvom dozom postignut je Krapinsko-zagorskoj županiji – 15,8 posto, a cijepljenje drugom dozom u najvećem je broju postignuto u Sisačko-moslavačkoj – kazao je Beroš.
– Intenzivno se provode aktivnosti vezane uz privremene rasporede zdravstvenih djelatnika. Promptno smo reagirali na zahtjev bolnice u Varaždinu te će danas tamo biti poslano pet respiratora umjesto tražena tri respiratora. U bolnicama je obrađeno više od 12.000 post-COVID pacijenata – dodao je.
Govoreći o intenziviranju cijepljenja, kazao je:
– Dolazak veće količine cjepiva tijekom svibnja i lipnja omogućuje nam intenziviranje procesa cijepljenja. U cilju intenziviranja cijepljenja, a s obzirom na dolazak više od 230.000 doza tjedno od 1. svibnja, jučer je održan sastanak sa svim čelnicima županijskih zavoda za javno zdravstvo te im je dana uputa da se u proces cijepljenja uključe sve zdravstvene službe, a postoji mogućnost angažiranja i dodatne logistike putem Civilne zaštite, vojske, Crvenog križa...
Dodao je da broj hospitaliziranih i dalje raste te je pozvao građane koji to već nisu nisu učinili da se prijave za cjepivo jer će im pružiti zaštitu od hospitalizacije i težih posljedica.
– Od zadnje sjednice Vlade, Stožer donio je 10 odluka, četiri na nacionalnoj razini i šest na prijedlog županijskih stožera. Odluke na nacionalnoj razini stupile su na snagu 16. travnja i traju do 30. travnja. Nije bilo izmjena već se radi o produljenju postojećih mjera.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović o kontrolama poštovanja mjera rekao je sljedeće:
– Ukupno su inspektori Ravnateljstva civilne zaštite i Državni inspektorat proveli 20.838 nadzora, prilikom čega su utvrdili 134 kršenja mjera odluka Stožera. Izdan je 21 prekršajni nalog, 20 obavijesti o počinjenju prekršaja, 18 usmenih rješenja, 4 pisana upozorenja te je podneseno 19 optužnih prijedloga. Naplaćeno je sedam kazni na mjestu izvršenja prekršaja. Zbog nenošenja zaštitnih maski naplaćeno je 29 novčanih kazni.
Uz izvješće o epidemiološkoj situaciji i izvješće vezanog uz potres, na dnevnom redu sjednice jest i prijedlog zakona o gospodarenju otpadom (EU), prijedlog strategije niskougljičnog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu te odluka o preraspodjeli sredstava planiranih u Državnom proračunu za 2021. godinu.
Birtijaše, ako žele mamit ljude da se u njih zarazu, prve prisilno pelcovat uključujući i njihove supruge i djecu. Ako žele svoja prava moraju naučit da imaju i obaveze. Rukav gore i ajmooooo!