Ako imate položen lovački ispit i želite, na primjer, uloviti fazana, to će vas zadovoljstvo stajati 120 kuna. Zec je četiri puta skuplji, pa ga treba platiti oko 550 kuna. Ubraja se u sitnu divljač, a ako su vam apetiti veći, možete izabrati srnu koja će vam novčanik olakšati za višestruko veći iznos, ovisno o težini. Divlja svinja? Može i to, ali budite spremni na podeblji račun s najmanje tri nule. U međimurskim lovištima najskuplje što možete izabrani jest jelen, čija se cijena penje ovisno o težini trofeja koji se mjeri nakon lova. Prema cjeniku lovišta koji su objavili međimurski lovci, ukupna vrijednost životinja u 21 lovištu iznosi čak 5,6 milijuna kuna. Cijene su osnovica za određivanje vrijednosti lovišta na kraju gospodarskog razdoblja i utvrđivanje negativne razlike divljači u slučaju otkazivanja ili raskidanja ugovora o zakupu ili koncesiji. Najvrjednije su blago srne, kojih ima više od 3000. Jelena je daleko manje, oko 230, a divljih svinja 170. Fazana je više od 10.000, a zečeva 3300. Upravo zečevi postaju deficitarni u lovištima, a ni uvoz iz Mađarske nije uspio napučiti livade i šumarke.
- Brojnost divljači u međimurskim lovištima je zadovoljavajuća.Lani smo zbog obilnih kiša imali većih šteta na sitnoj divljači, posebno na zečevima - kaže Ljubomir Grgec, predsjednik Lovačkog saveza Međimurske županije, koji okuplja čak 900 lovaca.
Matični fondovi zeca su u opadanju, pa je na pojedinim područjima čak i ugrožen opstanak populacije. Stradavaju od oštrih kandži i kljunova zaštićenih ptica, poljoprivredne mehanizacije i pesticida. Kuna u lovištima ima 350, a jedna je, po lovačkom "tečaju" procijenjena na 100 kuna. Ima tu i brojnih ptica, od kojih su neke 20 kuna komad. Ponuda je, dakle, dobra, ali je zato potražnja sve manja. Stranih lovaca gotovo da više i nema. Domaćih gostiju ima, ali također sve manje. Recesija je i u lovstvu uzela svoj danak, a najustrajniji su najimućniji poduzetnici kojima nije problem platiti nekoliko desetaka tisuća kuna za kapitalce. Kad se manjem broju turista pribroje i štete, lovstvo u Međimurju, ističu u LS-u, došlo je do točke kad treba strategijom osmisliti daljnji razvojni put. Bez suradnje sa znanstvenicima, ističu, neće biti rezultata, pogotovo ne u podizanju matičnih fondova trčke i zeca. Osim toga, za vratom im sve jače pušu i ekolozi i udruge zelenih koji lovce gledaju kao na moderne barbare koji iz zadovoljstva ubijaju životinje.
pogledaj ove profesionalce na sliki: ubili zivotinju koja jos nema tvrde i ogulene rogove. trofea za k***c.