U popodnevnim satima oko tisuću osoba prošetalo se zagrebačkim ulicama u 14. Povorci ponosa pod sloganom 'Glasnije i hrabrije: Antifašizam - bez kompromisa!'. Incidenata nije bilo, a brojni policajci u uniformama i civilu koji su kamerama bilježili cijelu situaciju te ulazili u svaki haustor na trasi rute jamčili su da ništa nije prepušteno slučaju. Tako je za razliku od početnih povorki kada su se okupljale skupine protiv, okupljene građane koji su se zatekli na ulici više smetao zastoj prometa nego sama povorka. Građani su promatrali povorku, ali bez dobacivanja i incidenata.
S transparentima i napisima poput Antifašizam bez kompromisa i Svi smo mi homo, okupljanje je započelo u 15 sati na Trgu Marka Marulića.
- Došle smo iz Slavonije da damo podršku sinu i nećaku. U Slavoniji je to još uvijek tabu tema pa smo došle podržati našu djecu – kazale su Darija i Dubravka. Među okupljenima je bilo osoba različitih uzrasta, svjetonazora i sklonosti, a posebnu pažnju mamila je šestomjesečna beba Bruna.
- Treba djecu učiti od malena na liberalizam i prava svih ljudi – kazala je mama Ivana u društvu svog supruga.
Organizatori su predviđali da će se okupiti i do četiri tisuće osoba no zadovoljni su odazivom.
- Ove godine okupljamo se pod tim sloganom jer nam se ne sviđa smjer kojim ide Hrvatska i cijelo društvo počevši od političkih stranaka. Ljude se dijeli prema nekim klasifikacijama a ne djelima, a mi želimo da ova zemlja bude zemlja svih osoba, želimo Hrvatsku svih nas, Hrvatsku različitosti, a ne 100 posto čistu Hrvatsku – kazao je Marko Jurčić, jedan od organizatora. Dodao je da se povorka ove godine ne dotiče samo prava jedne zajednice već svih jer ne žele da se ponavljaju scenariji s Poljuda.
Podršku povorci su dale i neke poznate osobe među kojima su se posebno istaknuli Bojan Glavašević, Mirela Holy i Ranko Ostojić.
- Podjele i strašne simbolike jednostavno moramo ostaviti u prošlosti i okrenuti se budućnosti - kazao je Glavašević u pratnji maloljetnog sina. Sličan stav iznijela je i Holy koja je dodala da je od prve povorke napravljen velik pomak.
- Postigli smo značajan napredak u pravu seksualnih manjina, počeli su se sklapati i brakovi i to me jako veseli – istaknula je Holly.
U povorci je bio i sociolog Branko Ančić koji je kazao da prema statističkim podacima dolazi do opadanja homo negativnosti, odnosno, negativnih stavova prema seksualnim manjinama.
- Napravljeni su pomaci i na razini vrijednosti i u kontekstu zakonodavstava, a ovakve povorke upravo i imaju cilj osvještavati društvo – kazao je Ančić. Dodao je da je situacija u Zagrebu iz godine u godinu sve prihvaćenija, ali da su dobre slike ove godine stigle i iz Splita te da liberalni pomaci dolaze uvijek iz urbanih sredina .
>> Zagreb Pride: Mi jesmo obitelj. To je činjenica, a sve ostalo je nešto drugo
>> Zagreb Pride povukao spot - paljenje Kena čisti promašaj
Najbolje ih staviti na ignore, prolaziti pored njih kao pored turskog groblja. Ponosan sam što nisam LGBT i što ne trebam koračati po uzavrelom gradskom asfaltu zato što sam rođen s genetskom greškom.