HRVATSKI SABOR

Počeo lov na glasove za sporazum o nuklearki

28.06.2002.
u 00:00

* Uz HSLS, ratificiranju sporazuma protive se i HDZ, HSP, HKDU i DC

Nakon što se HSLS usprotivio ratificiranju sporazuma sa Slovenijom o Nuklearnoj elektrani Krško, vladajuća koalicija našla se u prilično delikatnoj situaciji. Tijekom cijelog jučerašnjeg dana u Hrvatskom saboru zbrajali su se glasovi za i protiv, no, po svemu sudeći, situacija će biti vrlo neizvjesna do kraja.

Iako je ta točka tek jučer uvrštena u dnevni red, očekuje se da bi se o njoj već danas moglo raspravljati, a i glasovati. Uz HSLS, ratificiranju sporazuma protive se i HDZ, HSP, HKDU i DC. Za sporazum bi, uz preostalu četvorku, mogli glasovati pripadnici nacionalnih manjina (osim Milana Đukića, koji je najavio da će biti suzdržan), IDS, SBHS i PGS te haendeovac Zlatko Canjuga.

Problemi su jučer nastali već pri određivanju toga kakva je većina potrebna za izglasavanje toga sporazuma. U SDP-u, naime, smatraju da je dovoljna obična većina nazočnih zastupnika, iako i u toj stranci ima drukčijih mišljenja. No, u nekim drugim strankama, i iz vladajućih i iz oporbenih redova, smatraju da će biti potrebna kvalificirana većina od 76 glasova. U HDZ-u pak najavljuju da će pri glasovanju o sporazumu o nuklearki tražiti dvotrećinsku većinu, odnosno 101 glas. Prema svemu sudeći, za sporazum o NE Krškom trenutačno bi glasovalo 76 zastupnika, što znači prolazak u prve dvije varijante, ali ne i u HDZ-ovoj. Međutim, ta računica vrijedi samo u slučaju da svi potrebni zastupnici budu nazočni glasovanju, što je ipak teško očekivati. Situaciju dodatno komplicira to što desetak saborskih zastupnika trenutačno boravi u Strasbourgu, pa se stoga očekuje njihov povratak već tijekom današnjeg poslijepodneva. Gotovo je sigurno da će u cijeloj zavrzlami najviše profitirati HSS, koji je svoje glasove za sporazum o Krškom vezao uz prihvaćanje vlastitih uvjeta o Zakonu o poticajima u poljoprivredi. Kako se jučer neslužbeno moglo čuti, u koaliciji dogovoren nastavak reforme poljoprivrede vrijedan 2,6 milijardi kuna. Glasovi HSS-a stoga ne bi trebali biti upitni.

Kad je o HSLS-u riječ, čini se da u toj stranci ipak nisu jedinstveni, pa će u njoj zasigurno biti najviše lobiranja. Zasad se najviše spominju Ivo Škrabalo i Mladen Godek kao oni koji bi mogli dati svoje glasove za sporazum, a potonji je to jučer i potvrdio. Bit će zanimljivo vidjeti kako će glasovati Goranko Fižulić, bivši ministar gospodarstva, koji je sporazum i potpisao. Procjenjuje se da će dio haeselesovaca biti suzdržan. No, kako se jučer moglo čuti, Klub HSLS-a danas će se još jednom sastati da bi razmotrio kako će glasovati o sporazumu. Razlog je negodovanje njihova ministra gospodarstva Hrvoja Vojkovića jer njegov potpis stoji na dokumentu kojim Vlada brani sporazum o nuklearki.

HDZ sasvim sigurno neće podržati sporazum. U toj stranci smatraju, kako je jučer kazao i Vladimir Šeks, da taj sporazum sadrži niz protuustavnih odredaba koje izravno ugrožavaju hrvatske nacionalne interese. Prema svemu sudeći, slaganje računice o tom glasovanju bit će prilično težak posao. Ne dobije li sporazum dovoljan broj zastupničkih ruku, nema sumnje da će se kriza u vladajućoj koaliciji dodatno produbiti. U tom slučaju neki već spominju i opcije kao što su rasprava o povjerenju Vladi i mogućnost ozbiljnog razmatranja raspisivanja novih izbora.

Branimir Kovač

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije