Čini se da je nakon više od jednog stoljeća tradicije križevačka mesna industrija na koljenima. Od srijede traje stečaj u mesnoj industriji Improm, pokrenut na Trgovačkom sudu u Bjelovaru na zahtjev radnika, nezadovoljnih što plaću nisu dobili već tri mjeseca.
Milijunski dugovi
Stečajni upravitelj Darko Šket sutra će izvršiti primopredaju i nastojati već do drugog tjedna formirati odbor vjerovnika koji će, kazao je, odlučiti u kom će smjeru ići postupak. Ukupna dugovanja Improma penju se na oko 70 milijuna kuna, a možda i više, što će se utvrditi procjenom imovine i svih potraživanja vjerovnika.
To je sve, vele radnici, krivica vlasnika Stjepana Ljatifija, koji je pogon u Cubincu kupio 2006. i pripojio ga starijoj industriji Križevčanki. Stigao je s reputacijom menadžera iz PIK-a i Dione, voljan, kako se najavljivalo, od fuzioniranih tvrtki stvoriti jakog proizvođača s prepoznatljivim brendovima. U biznis je ušao s građevinarom Marinkom Babićem. Godinu kasnije klaonicu Križevčanke u Tomislavovoj za nepoznat je iznos prodao tvrtki Antolković iz Zeline, zbog neisplativosti.
Umjesto da je, kažu upućeni izvori, Ljatifi nastavio s jačanjem tradicije i ulaganjem u marke Gušti i Vegetariana, vukao je nelogične poteze, mijenjao uhodanu organizaciju, pa su radnici napuštali tvrtku. Sada ih je stotinjak - bez plaće i sve im je manji gušt biti ondje.
- Proizvodnje nema mjesec i pol zbog nedostatka sirovina, još prodajemo robu koja može stajati - salame i kobasice, no dalje je neizvjesno - jada nam se radnik iz pogona, prenoseći očaj kolega koji kažu da je Ljatifi imao iskrivljenu sliku i svoj film o poslovanju, pa je još prošli tjedan uvjeravao da će sve biti dobro.
Jaki ponuđači
Gorčina je i u komercijali, gdje još dolaze na posao iako ne primaju plaću. Svi čekaju rasplet, koji međutim sa stečajem, kaže Šket, znači da će na burzu, što je uobičajena procedura. Inače, Ljatifija pritišću mnogi dužnici, među kojima i jedna austrijska tvrtka koja ovrhom traži 28 milijuna kuna. Jučer nam se on nije javljao sa svojim viđenjem. I Podravka se nedavno zanimala za preuzimanje nudeći navodno 5 milijuna kuna, što je zastalo. Lani je šapu na Improm bacila i Delta srpskog tajkuna Miškovića, ali je Ljatifi odbio.
S novim vlasnikom sve krenulo nizbrdo
Ljatifi je Improm preuzeo od Damira Šketa koji ga je osnovao početkom 90-ih, a prodao za oko 28 milijuna kuna. To je dočekano sa skepsom jer je Improm za Šketa, kažu i radnici i potrošači, bio stabilan, a odonda je krenuo nizbrdo. Tvrtka je prva u Hrvatskoj uvela vegetarijanske salame. Sada se sumnja da je u pozadini preuzimanja bilo pranje novca!