Nakon ljetne stanke, od jučer se u koprivničkom Crvenom križu ponovno svake prve i treće srijede u mjesecu održava savjetovalište za prevenciju i smanjenje prekomjerne tjelesne težine. U jesenskom dijelu ciklusa predavanja i radionica, otkrila nam je viša medicinska sestra u mirovini Božica Šnajdar, koja sve to i vodi, pripremaju niz zanimljivih radionica kuhanja zdrave hrane i predavanja o pravilnoj prehrani u cilju smanjenja tjelesne težine. Polaznici imaju priliku kod njih izmjeriti i svoju visinu, težinu, tlak ili šećer.
‘Zdravi grad’
Savjetovalište za prevenciju i smanjenje prekomjerne tjelesne težine dio je projekta nacionalnog i lokalnog Crvenog križa i Ministarstva zdravlja, a održava se i pod pokroviteljstvom Grada Koprivnice u sklopu projekta “Zdravi grad”.
Savjetovalište je s radom u Koprivnici započelo početkom prošle godine.Iako broj polaznika neprestano varira, na mjesečnoj bazi koprivničko savjetovalište pohodi do 30 ljudi.
- Na žalost, odaziv je preslab. To ne znači da u Podravini nema pretilih ljudi, nego se oni samo nerado odazivaju na naše pozive. Vjerujte mi da bi svatko u našem savjetovalištu imao što za čuti - kazala je B. Šnajdar, naglasivši da ne raspolažu s podacima o broju pretilih u koprivničko-križevačkom kraju, ali kaže da ih ima uistinu velik broj.
Ambulanta za pretile
- Dovoljno se samo prošetati koprivničkim ulicama. Valja naglasiti da mi radimo na prevenciji, ne možemo liječiti pretile ljude, ali nikoga nećemo odbiti za savjet. Ljudima koji imaju previše kila rado pokušavamo pronaći put do zdrave ishrane i redovitog vježbanja. Osobno smatram da bi valjalo otvoriti ambulante za pretile osobe - istaknula je ona, dodavši da do debljine dolazi kad se unosi više kalorija nego što ih se potroši, što ukazuje na to da se Podravci premalo kreću.
- Ljudi moraju biti svjesni da čim smo stariji obroci nam moraju biti količinski manji. Brzu hranu i peciva trebalo bi izbaciti iz jelovnika - završila je ona.