Putuje li vam draga osoba preko oceana? Zanima li vas gdje se njezin zrakoplov točno nalazi? Uz pomoć internet stranice flightradar24.com sada to možete i saznati.
To je, naime, stranica na kojoj možete pratiti letove diljem svijeta, bilo da se radi o privatnim, komercijalnim ili vojnim zrakoplovima. Karta svijeta s letovima zrakoplova ažurira se svakih nekoliko sekundi, a omogućava vam da nađete određeni let, pratite ga te pronađete aerodrom s kojeg je zrakoplov uzletio i na koji će sletjeti.
Portal koristi podatke Federalne zračne uprave u SAD te Automatskog ovisnog sistema za nadzor zrakoplova (ADS-B) u drugim zemljama. Svaki putnički zrakoplov koji ima sustav ADS-B prikazan je na karti, a takvih je trenutno 60 posto zrakoplova u svijetu. Trenutno su najbolje pokriveni Europa i SAD dok Južna Amerika, Afrika, Azija i Australija još uvijek zaostaju.
>> FOTO Boeing napravio prvi avion sa spavaćom sobom za 8 osoba
Vidite koliko je letjelica u gotovo svakom trenutku nad Hrvatskom? Zračni koridori s istoka na zapad i sa sjevera na jug prolaze hrvatskim zračnim prostorom. Hrvatska je odgovorna za sigurnsot tih letjelica dok su u hrvatskom zračnom prostoru. Sigurnost putničkih letjelica moraju osiguravati nadzvučni borbeni zrakoplovi spremni brzo reagirati u slučaju otmice ili bilo kakve krizne situacije. Takve stvari nadležnost su HRZ-a u miru, a vlasti u Hrvatskoj ne žele uložiti novac za obnovu zračne flote modernijim letjelicama pa Hrvatska među rijetkim zemljama svijeta korisiti zastarjeli MIG-21. Nitko ne kaže da moraju kupiti nove, ali rabljene su mogli nabaviti da su htjeli. Pa jedan osrednji nogometni stadion košta koliko eskadrila rabljenih zrakoplova.