Bliski stranački suradnik njemačke kancelarke koji, prema svjedočenju naših izvora, katkada zaključuje svoja uvjeravanja riječima "razgovarao sam o tome s gospođom Merkel i mislimo da to treba ovako napraviti", bio je ključna osoba u Europskom parlamentu zbog koje je neslavno propao prvi pokušaj hrvatskih zastupnika da blokiraju Srbiju na putu prema EU.
David McAllister, njemački europarlamentarac kojeg su europski mediji prije dvije godine opisivali i kao mogućeg odabranog nasljednika Angele Merkel na čelu stranke CDU, kao izvjestitelj EP-a za Srbiju odbio je prihvatiti amandman hrvatskih kolega iz HDZ-a i HSS-a koji bi u rezoluciju o Srbiji uvrstio poziv Europskoj komisiji da uvede novo mjerilo u pregovorima s Beogradom. Takvo mjerilo obvezivalo bi Srbiju da promijeni sporni zakon kojim si uzima za pravo da sudi hrvatskim državljanima za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj. Predlažući takav amandman, HSS-ova Marijana Petir objasnila je da time želi blokirati Srbiju na putu prema EU sve dok ne promijeni zakon po kojemu je već osuđen hrvatski branitelj Veljko Marić. HDZ-ovci su je podržali i to je postao njihov zajednički amandman, no McAllister ga je odbio podržati, nakon čega su se i drugi članovi Odbora za vanjsku politiku distancirali od te hrvatske ideje.
– Trudio sam se da izvješće o Srbiji bude što kraće i preciznije – rekao je jučer McAllister za Večernji list u Bruxellesu.
– Dobio sam 222 amandmana, od toga 25 dali su hrvatski kolege, i pokušao sam ih što više prihvatiti. O jednom pitanju o kojem govorite pronašli smo kompromis u našoj političkoj grupi pučana i želimo pozvati Komisiju da prouči i izjasni se je li taj srpski zakon usklađen s međunarodnim pravom ili nije – rekao je McAllister. Komisija bi mogla u budućnosti analizirati sporni srpski zakon, no Komisijin direktor za proširenje Simon Mordue preksinoć je praktički već dao tumačenje:
– Takav uvjet Srbiji, u situaciji kad ne postoji pravna stečevina EU o tom pitanju i kad niz država EU primjenjuje sličan zakon, stvorio bi presedan koji bismo smatrali štetnim. Komisija to ne podržava – rekao je Mordue, što je izazvalo bijesnu reakciju Andreja Plenkovića (HDZ), koji ga je optužio za nepoznavanje materije i "miješanje voća i povrća". Jozo Radoš (HNS) i Ivan Jakovčić (IDS) jučer su izjavili da im se čini da je HSS/HDZ-ov amandman bio "pretvrd".
– To je trebalo malo bolje i opreznije pripremiti. Bilo je vrlo oštro zahtijevati da se ne otvara 23. poglavlje sa Srbijom ako se ne promijeni taj srpski zakon – rekao je Radoš.
>> Premijer Milanović se sada zbog izbora okomio na Srbiju, kojoj je prije 'davao sve od sebe'
>> U EU nema potpore za hrvatsku ideju blokiranja Srbije zbog Marića. Plenković oštro reagirao
Glavno da je za SDP i njegove satelite Srbija čista! E to je istina koja o njima puno govori.