prevaranti haraju

Policija upozorava građane: Lažno se predstavio kao policijski inspektor i ženi ukrao 350 tisuća kuna

policajac
Sanjin Strukic/PIXSELL/Ilustracija
26.01.2022.
u 12:05

Kazao joj je da zove iz jedne poslovne banke gdje je u tijeku provjera računa klijenata zbog sumnje da je njen bankovni račun zloupotrijebljen, a zbog čega je potrebno provesti provjere novca.

Gotovo 350 tisuća kuna ukrao je starijoj ženi u Dubrovniku nepoznati prevarant kojega je pustila u kuću i dala mu novac podignut u banci nakon što joj se lažno predstavio kao kriminalistički inspektor. Dubrovačko-neretvanska policija u srijedu je priopćila kako je prije dva dana primila kaznenu prijavu žene koja se požalila da ju je na kućni telefon s nepoznatog broja nazvala muška osoba, predstavivši joj se kao kriminalistički inspektor.

Kazao joj je da zove iz jedne poslovne banke gdje je u tijeku provjera računa klijenata zbog sumnje da je njen bankovni račun zloupotrijebljen, a zbog čega je potrebno provesti provjere novca.

Prevarant je od nje tražio da, u cilju istrage, s bankovnog računa podigne novac i preda ga osobi koju će on poslati, što je oštećena poslušala i novac u dva navrata podigla s banke, nakon čega ga je predala njoj nepoznatim osobama koje su joj došle na kućnu adresu.

Zbog ovoga i učestalih sličnih slučajeva, u kojima su žrtve uglavnom stariji ljudi, iz policije ponovno građanima skreću pozornost da budu posebno oprezni kada ih telefonski kontaktiraju osobe koje se predstavljaju kao djelatnici policije ili banke te u razgovoru od njih traže novac ili neke osobne i bankovne podatke.

"Djelatnici banke službene radnje obavljaju isključivo u svojim poslovnicama, a policijski službenici se dolaskom na kućnu adresu legitimiraju službenom iskaznicom i ukoliko imaju potrebu izuzeti neki predmet, za to izdaju službene potvrde o oduzimanju predmeta", poručuju u dubrovačko-neretvanskoj policiji.

Stoga građanima savjetuju da budu oprezni i sumnjičavi te da nakon zaprimanja ovakvih i sličnih poziva pozovu policiju na broj 192, kako bi se provjerili sumnjivi osobni ili telefonski zahtjevi nepoznatih osoba koje se predstavljaju kao službene. Posebno mole osobe koje se brinu o osobama starije životne dobi da ih upute o ovim pojavnim oblicima prijevara, s obzirom da je iskustvo pokazalo kako počinitelji ovih kaznenih djela koriste stariju dob osoba, njihovu dobronamjernost i nepažnju kako bi od njih na razne načine otuđile novac.

Ključne riječi

Komentara 8

Avatar Svračak
Svračak
12:24 26.01.2022.

Da ovi nisu imali kompanjona u banci ne bi ovako postupili. Kod nas je normalno da se odavanje poslovnih tajni, pogotovo banaka, smatra dobrim djelom.

DU
Deleted user
14:25 26.01.2022.

Ma to ti lopovi znaju kome idu.. Pa bakica dize 350.000kn, malo je takvih bakica u HR

LI
liliZG
17:34 26.01.2022.

mene više impresioniraju iznosi koje ti penzioneri imaju u kešu, ništa manje od 150.000 kn, .... a kao penzići nam siromašni... očito neki nisu tak siromašni.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije