'Mama, ovo je moj novi broj'

Policija upozorava građane na sumnjive poruke: Ako dobijete SMS ovakvog sadržaja, ne odgovarajte

PU zagrebačka
22.08.2024.
u 14:36

Smishing prijevara provodi se na način da prevaranti, počinitelji kibernetičkog kriminaliteta pokušavaju u zabludu dovesti građane slanjem lažnih SMS poruka u kojima se nalazi poveznica (link) koja vodi prema zlonamjernom softveru

Policija je upozorila na novu vrstu prevare kojom prevaranti pokušavaju izvući novac od građana. Naime, mnogima su na mobilne uređaje stigle poruke s tekstom 'Mama, ovo je moj novi broj telefona, možeš li mi poslati poruku na whatsappu'. Policija je sad objasnila da je riječ o smishing prijevari. 

Smishing je napad društvenog inženjeringa odnosno „kampanja“ pripremnih radnji radi počinjenja kaznenog djela Prijevara iz članka 236. Kaznenog zakona Republike Hrvatske s ciljem krađe osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka. Smishing je kombinacija SMS i Phishing krađe identiteta.
 
Smishing prijevara provodi se na način da prevaranti, počinitelji kibernetičkog kriminaliteta pokušavaju u zabludu dovesti građane slanjem lažnih SMS poruka u kojima se nalazi poveznica (link) koja vodi prema zlonamjernom softveru. U SMS poruci koju građani zaprime, obično se od njih traži da pritisnu odnosno aktiviraju poveznicu koja će ih usmjeriti na lažnu internetsku stranicu i/ili pristup lažnom obrascu u koje trebaju unijeti osobne, financijske ili sigurnosne podatke te na taj način postanu žrtve prijevare a prevarantima otkriju osjetljive i privatne podatke što je njihov glavni cilj.


 
Počinitelji kontaktiraju građane, ne samo u Hrvatskoj već i u drugim zemljama Europe i šire, te na prijevaran način od njih pokušavaju doći do njihovih podataka s bankovnih kartica i slično ili traže način da putem aplikacija kojima se mogu spojiti na daljinu uređaju žrtve i doći do mobilnog ili Internet bankarstva ili navesti samu „žrtvu“ da slijedi njihove upute kako bi došli u mogućnost raspolaganja s njezinim novčanim sredstvima koji se nakon toga distribuiraju na bankovne i druge račune u inozemstvu, vrlo često se radi o računima otvorenim u „trećim zemljama“.
 
Savjeti što učiniti kada primite smishing poruku:
  • Obrišite poruke,
  • Ne odgovarajte na poruke,
  • Nemojte pritiskati poveznice, otvarati i pregledavati slike ili privitke,
  • Ne dijelite osobne, financijske ili sigurnosne podatke,
  • Ukoliko smatrate da ste postali žrtva krađe identiteta SMS porukom ili ako ste otkrili osjetljive podatke poput (PIN-a, broja kreditne kartice, OIB-a i drugo), odmah to prijavite banci, a potom i policiji.
FOTO Novi most u Hercegovini izgleda nestvarno: Pogledajte što se dogodi kad njime prođe 12 kamiona s punim teretom
1/16

Komentara 1

LA
larala
20:57 22.08.2024.

Kad netko pošalje ovakvu poruku, jasno je vidljiv broj s kojeg je ista poslana te uz malo volje, istom se lako uđe u trag....No, očito je problem što volja ne postoji i, što su ovakve nedozvoljene stvari ipak na neki način dozvoljene u Hr...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije