sprečavanje korupcije

Policija uvodi veliku novost: Već od 1. srpnja mijenja se način plaćanja kazni

Od 1. srpnja građani će prometne prekršaje plaćati karticom
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL
1/6
23.06.2022.
u 08:49

Građani od 1. srpnja 2022. godine novčane kazne za prekršaje počinjene u prometu na mjestu počinjenja prekršaja više neće moći plaćati gotovinom, već od tog datuma Ministarstvo unutarnjih poslova u potpunosti prelazi na bezgotovinsku naplatu novčanih kazni putem POS uređaja.

U tijeku je edukacija policijskih službenika o načinu korištenja POS uređaja, a gotovinska naplata prometnih kazni s početkom srpnja više neće biti moguća

Građani od 1. srpnja 2022. godine novčane kazne za prekršaje počinjene u prometu na mjestu počinjenja prekršaja više neće moći plaćati gotovinom, od tog datuma Ministarstvo unutarnjih poslova prelazi na bezgotovinsku naplatu novčanih kazni putem POS uređaja.

Za tu svrhu Ministarstvo unutarnjih poslova posredstvom Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva i Financijske agencije nabavilo je 600 POS uređaja koji su raspoređeni po policijskim upravama u cijeloj Hrvatskoj. Uređajima se sada služe policijske ophodnje, motociklisti, ophodni brodovi, a nalaze se i na međunarodnim graničnim prijelazima i u policijskim postajama. 

08.07.2020., Sibenik - Izmjena kamera za nadzor brzine na sibenskim prometnicama. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL, ilustracija

U tijeku je edukacija policijskih službenika o načinu korištenja POS uređaja, a uz brže, efikasnije i transparentno funkcioniranje na mjestu počinjenja prekršaja, odustajanjem od naplate novčanih kazni u gotovini, Ministarstvo unutarnjih poslova ispunjava preporuke iz Izvješća V. evaluacijskog kruga GRECO-a, stručnog tijela Vijeća Europe specijaliziranog za sprečavanje korupcije, kojima unapređuje kontrolu i nadzor postojećeg sustava plaćanja novčanih kazni policijskim službenicima te utječe na smanjenje koruptivnih rizika u policiji. Uz to, navedenom promjenom obuhvaćene su i preporuke Samostalne službe za unutarnju reviziju MUP-a, koja je tijekom 2020. godine provela unutarnju reviziju na temu „Revizija procesa zaduživanja, oporabe i razduživanju potvrda za naplatu novčanih kazni  te razduživanja sredstava od naplaćenih novčanih kazni“.

Naglašavamo da policija POS uređaje za naplatu novčanih kazni već koristi na terenu, uz naplatu kazne u gotovini, dok od 1. srpnja mogućnost plaćanja kazne u gotovini više uopće neće postojati.  

01.08.2019., Zagreb - Na prvi dan primjene strozih kazni u prometu policajci Nikolina Marojevic i Antonio Sasko zaustavljaju vozila na Radnickoj cesti. Nikolina Marojevic."nPhoto: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: Davor Puklavec/POSEBNA PONUDA

Građaninu koji putem POS uređaja plati novčanu kaznu na mjestu počinjenja prekršaja uručit će se Potvrda da su novčana kazna i troškovi postupka plaćeni i slip o obavljenoj transakciji putem POS uređaja.

Plaćanjem novčane kazne na mjestu počinjenja prekršaja za prekršaj za koji je kao kazna propisana samo novčana kazna do 2000 kuna za fizičku i odgovornu osobu u pravnoj osobi, do 5000 kuna za okrivljenika fizičku osobu obrtnika i fizičku osobu koja se bavi drugom samostalnom djelatnošću i do 15.000 kuna za pravnu osobu i s njom izjednačene subjekte, iznos kazne umanjuje se za polovicu iznosa.

Ako građanin želi platiti novčanu kaznu na mjestu počinjenja, ali to nije u mogućnosti učiniti jer nema karticu kod sebe, nema dovoljno sredstava na računu ili zbog nekog drugog razloga, policijski službenik će mu uručiti Obavijest o počinjenom prekršaju. U tom slučaju, smatrat će se da je novčana kazna naplaćena na mjestu počinjenja prekršaja ako građanin kaznu, umanjenu za polovicu iznosa, plati u roku od tri dana od primitka Obavijesti o prekršaju te dokaz o izvršenoj uplati dostavi tijelu koje je utvrdilo prekršaj.

U slučaju da građanin ne želi na mjestu počinjenja prekršaja platiti novčanu kaznu, bit će mu izdan Obavezni prekršajni nalog te će se smatrati da je kazna u cijelosti plaćena ako građanin kojem je izdan Obavezni prekršajni nalog u roku od 8 dana od dana pravomoćnosti prekršajnog naloga plati 2/3 izrečene novčane kazne.

Ključne riječi

Komentara 7

Avatar Nlnja
Nlnja
09:22 23.06.2022.

Kako će točno ovo smanjiti korupciju ako gotovinom platiš da ne dobiješ kaznu? Neka se birokrati više bave planovima za održavanje i sanaciju loše infrastrukture, manje izmišljanjem tople vode.

DI
dino85
09:27 23.06.2022.

POS uređaji ni do sada nisu imali "spremište" (džep) za novčanice. Stoga se ništa neće ni promjeniti, osim manje administrativne obrade podataka.

DA
dam63
10:56 23.06.2022.

Umjesto da ih educiraju kako se boriti protiv kriminala oni ih educiraju kako upotrijebiti POS. Trebalo bi ih zaposliti još 20-ak tisuća i svakom dati novi auto ili motor pa neka kažnjavaju.💩💩💩

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije