Policijski pitomci: Spremni smo na sve!

23.05.2009.
u 10:35

Od krvave pljačke poslovnice Raiffeisen banke u Sesvetama u kojoj je Kazimir Dužnović ubio policajca Ivana Grbavca (24) koji je bio na prvom značajnijem zadatku, a četvoricu njegovih kolega ranio, prošla su dva tjedna. Sesvete se još nisu oporavile od šoka zbog pogibije policajca koji je tek trebao ispeći zanat, a ta istočna zagrebačka četvrt ponovo je postala poprište scena koje se viđaju u američkim akcijskim filmovima.

Usred dana maskirani su razbojnici ondje opljačkali više od pola milijuna kuna iz jednog diskonta. Žrtava ovaj put, na sreću, nije bilo. Tek nekoliko kilometara udaljeni od Sesveta, 1047 mladića i djevojaka iz cijele Hrvatske koji su poput Ivana Grbavca željeli obući policijsku odoru te se uhvatiti ukoštac s kriminalcima, uskoro će krenuti stopama poginulog policajca. Oni su polaznici tečaja prekvalifikacije za zanimanje policajca i ovih dana završavaju školovanje na Odjelu za obuku Policijske akademije u zagrebačkoj Dubravi.

– Jednog se dana vidim u presretaču na autocesti. Volim brzu vožnju i uživala bih kada bi mi ona bila i posao – otkriva Županjka Ivana Bošnjak (22) viziju svog radnog mjesta nakon završetka policijskog obrazovanja. Ta udana komercijalistica, majka petogodišnjeg Antonija, kaže da se na natječaj MUP-a prijavila ponajprije zato što u rodnom gradu nikako nije uspjela pronaći posao u struci.

– Učinilo mi se da je to dobra prilika i nisam požalila što sam odlučila iskušati sreću – objašnjava krhka plavuša dodajući da njezin sin misli da je ona zapravo u zatvoru! I to zbog toga što mu je pokazala svoju sliku u plavoj odori.



Što bi dijete tek pomislilo kada bi znalo da je baš takvog jednog “robijaša” u izbornoj noći u središtu Zagreba pokušala pregaziti ugledna političarka, predsjednica zagrebačkog HNS-a Alenka Košiša Čičin Šain, bivša saborska zastupnica, koja je odlučivala o donošenju i izmjenama zakona koje su svi građani, pa tako i ona, dužni poštovati.

Tko bi pak, iz perspektive djeteta, bila tek ta uglađena dama, nervozna jer nije mogla parkirati limenog ljubimca gdje joj se prohtjelo pa je njime nasrnula na policajca jer ju je upozorio da mjesto njezinom automobilu nije pred Ministarstvom vanjskih poslova? Da će slične situacije možda i oni proživjeti za obavljanja svog uobičajenog posla budući su plavci već svjesni, no tom se činjenicom trenutačno ne žele zamarati.

To je samo posao...
– Propucati me može bilo tko kada s društvom iziđem van. Tko mi može jamčiti da mi se takvo što ne može dogoditi? – kaže Bjelovarac Tomislav Ivančić (23), koji bi se također želio okušati u poslovima specijalne policije.

Zbog opasnosti koje vrebaju na poslu, njegov kolega iz Velike Gorice Almir Mehmedarić (24), po struci računalni tehničar, imao je isprva problema s obitelji kada je priopćio vijest da odlazi u policiju.

– Nisu bili oduševljeni. Kasnije su me podržali. Jedino je supruga Amela od prvog dana bila na mojoj strani – pojašnjava taj budući policajac. Iako nije poznavao Ivana Grbavca, kao ni ranjene policajce, njihova sudbina ga je, kaže, potresla, ali nije pokolebala u odluci da izgradi karijeru u policiji.

– Svakog bi budućeg policajca bilo strah kada vidi što se događa kolegama. Ali što se može, to je posao u kojem moramo biti spremni na sve – dodaje mladić željan službe u odjelu za narkotike krim-policije koji do srpnja, poput ostalih kolega, u Odjelu za obuku guli klupe zauzet teoretskim dijelom nastave.



Budući policajci tako izučavaju Ustav, prekršajno i kazneno pravo, ljudska prava, kriminalistiku, policijske ovlasti i njihovu primjenu, psihologiju i komunikologiju, naoružanje i gađanje, informatiku, kulturu govorenja i pisanja, pružanje prve medicinske pomoći...

U srpnju će, prema mjestu stanovanja, biti raspoređeni u upravama i postajama kako bi svladali mentorski dio obuke. Na terenu će se privikavati poslu 16 tjedana, a zatim će se ponovo vratiti u Policijsku akademiju gdje ih očekuje polaganje završnih ispita.

Iako su se njihovi prethodnici koji su završili tečaj prekvalifikacije, a i oni sami, već nekoliko puta našli na meti kritika da nisu vični obavljanju policijskih poslova jer su tzv. instant-policajci (policijska je škola do 2002. godine bila ustrojena kao srednja škola i kroz nju je obrazovano 27 generacija policajaca, a odlukom tadašnjeg ministra Šime Lučina ukinuta je u sklopu reorganizacije policije te je pokrenut tečaj prekvalifikacije za odrasle, nap. a.) te mlade ljude ne muče zli jezici jer su željni konkretnog posla. Riječi hvale o sadašnjem naraštaju polaznika obuke ne štedi ni načelnik odjela profesor Marijan Žuljević.

– Dobri su, dobri... Samo, ne smijem ih previše hvaliti da se ne pokvare. Isprva su nam ljudi dolazili ponajprije motivirani financijskim pobudama. Sada je toga manje. Tijekom vremena su se profilirali oni koji doista žele raditi u policiji – objašnjava načelnik Žuljević.

Iako u kompleksu Policijske akademije tijekom tjedna boravi do dvije i pol tisuće osoba – što nastavnika, što studenata Visoke policijske škole te polaznika programa obuke za zanimanje policajca, ili onih koji pak dolaze na razna usavršavanja – incidenata, naglašava, nema.

– Na obuci imamo mlade ljude od 18 do 25 godina. Nisu svi jednako zreli i ne razmišljaju jednako. Zbog toga treba svima u početku pristupati na različit način. No kasnije postanu zaista homogeni i nema s njima nikakvih problema – dodaje šef Odjela za policijsku obuku.



Da je država dužna hitno poduzeti određene korake kako bi zaštitila one koji će za nekoliko dana stupiti prvi put na ulicu kako bi štitili živote i imovinu ljudi, sprječavali izvršenja kaznenih djela, hvatali počinitelje kaznenih djela te ih privodili mjerodavnim pravosudnim tijelima, ali i njihove puno iskusnije i starije kolege, vlastodržci su, nažalost, kasno shvatili.

Ivan Grbavac je šesti policajac koji je u posljednjih pet godina poginuo na zadatku. O današnjem položaju i ugledu policijskih službenika u društvu otvoreno je nakon njegove pogibije progovorio i glavni ravnatelj policije Vladimir Faber.

– Pucanj u policajca pucanj je u predstavnika zakona, pucanj je u pravnu državu čije zakone policija provodi i kojoj teži velika većina građana Hrvatske – istaknuo je prvi policajac Hrvatske tijekom komemoracije za stradaloga kolegu naglasivši da će Ministarstvo unutarnjih poslova pokušati pronaći rješenje kako kazneno-pravno zaštititi svoje službenike za obavljanja svakodnevnog posla.

Hoće li u tome pomoći novi zakon o policijskim poslovima i ovlastima čiji je prijedlog Vlada uputila u hitnu saborsku proceduru nakon ubojstva policajca u Sesvetama, a dio javnosti ga odmah počeo kritizirati, znat će se čim policija počne primjenjivati sve radnje koje će joj taj zakon dopuštati. Ponajprije bi trebao jasnije definirati postupanje policije, kojoj se proširuje popis poslova i ovlasti.

Podaci o pucanju - tajna
Umjesto sadašnjih osam, propisano je 14 policijskih poslova, a umjesto trenutačnih 17, po novom će zakonu imati 25 ovlasti. U slučajevima kada o spašavanju ljudskih života odlučuju sekunde, policajac će moći upotrijebiti tuđe prijevozno sredstvo, mobitel ili telefon. Ako ih pri korištenju ošteti, vlasniku će štetu nadoknaditi država. Policajcima će, također, biti neometan ulazak i pregled poslovnih prostora, a zakonom se definira i prikrivanje policijskih radnji te upotreba prisile. Novi zakon jasno precizira i mehanizme zaštite policijskih službenika.



Tako će osobni podaci policajaca koji uporabe vatreno oružje postati - tajni. Policajcima koji su upotrijebili vatreno oružje MUP će osigurati medicinsku i psihosocijalnu pomoć, a kada se protiv policajca pokrene kazneni postupak ili postupak za naknadu štete zbog uporabe sredstava prisile, ministarstvo će mu također osigurati pravnu pomoć i nakon što mu prestane radni odnos.

Prijedloga o poboljšanju uvjeta rada policajaca na manjka ni Sindikatu policije. Žele da se policija, po uzoru na inozemne kolege, opremi primjerenim pancirkama koje policajcima ipak mogu ulijevati nadu da će preživjeti postanu li hodajuće mete kriminalcima.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije