Bjeloruski diktator stvorio krizu

Poljska podiže zid na granici zbog Lukašenkova migrantskog napada

FILE PHOTO: Migrant crisis on the Belarusian-Polish border
Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
1/3
27.01.2022.
u 14:20

Zbog Berlinskog zida u hladnom ratu ovakvi planovi oduvijek su bili kontroverzno pitanje u Europi

Poljska je počela graditi gotovo 200 kilometara dugačak zid na granici s Bjelorusijom da bi spriječila upade ilegalnih imigranata na njezin teritorij. Na granici je prošle godine zbog ovog problema izbila prava migrantska kriza, a Varšava je optužila Minsk da ju je namjerno proizveo.

’Minsk samo to čeka’

Gradnja zida počela je u utorak, a Varšava je priopćila da će sagraditi metalnu ogradu dugu 186 kilometara i visoku 5,5 metara. Gradnja će koštati oko 350 milijuna eura, a zid će se protezati otprilike polovicom duljine granice između dviju zemalja, ali poljska je vlada odbila precizirati gdje će ga točno graditi.

– Bjeloruske službe samo to čekaju kako bi mogle poslati migrante na to područje – rekla je glasnogovornica granične policije Kristina Jakimik-Jarosz. Dodala je da će na zidu postaviti i kamere te detektore pokreta.

Prošle je godine na granici došlo do diplomatske i migrantske krize kada je bjeloruska vlada organizirala prijevoz tisuća migranata iz bliskoistočnih zemalja te ih usmjerila na granicu s Poljskom, gdje ih je poticala da ilegalno uđu na poljski teritorij. Minsk demantira tu verziju događaja te je kritizirao Europsku uniju i vladu u Varšavi, i inače nimalo popularnu u Bruxellesu, zbog nasilnog tretiranja migranata. Poljaci su prstom uprli i u Moskvu kazavši da potiče Bjelorusiju na te, kako su ih nazvali, hibridne napade na Poljsku. Ruski predsjednik Vladimir Putin i bjeloruski lider Aleksandar Lukašenko najbliži su saveznici.

FILE PHOTO: Migrants queue to receive meals outside the transport and logistics centre Bruzgi on the Belarusian-Polish border, in the Grodno region, Belarus December 22, 2021. REUTERS/Maxim Shemetov/File Photo Photo: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS

Poljska je prošle godine poslala tisuće vojnika na granicu da bi odvratila migrante od prelaska, a zatim je na najosjetljivijim dijelovima granice podigla bodljikavu žicu. Sada je planira zamijeniti pravim zidom, odnosno ogradom, kao trajnim rješenjem.

Ograda, kao i prije žilet-žica, potaknula je kritike europskih nevladinih organizacija, iako je službeni Bruxelles u ovom pitanju pokazao shvaćanje poljske pozicije. Neke udruge upozoravaju da migranti neće moći podnijeti zahtjev za azil, a druge da bi ograda mogla biti vrlo loša za okoliš.

– Učinit ćemo sve da šteta za okoliš i životinjski svijet bude najmanja moguća – kažu poljske vlasti. Varšava je već prije odbila prijedloge da europska agencija Frontex nadzire granicu te je donijela zakon prema kojem može vraćati ilegalne migrante, bez čekanja da oni zatraže azil.

Iako su se prelasci migranata smanjili posljednjih mjeseci, upravo je u utorak granična policija rekla da je zabilježila 17 prelazaka u posljednja 24 sata. Skupina od 14 ljudi, među kojima je 11 Iranaca, dvoje Libanonaca i jedna osoba iz Sirije, prerezali su žilet-žicu da bi prešli granicu, rekla je Varšava.

Zidovi su oduvijek bili osjetljivo pitanje na Starom kontinentu, posebno nakon podizanja Berlinskog zida, koji je u hladnom ratu razdvajao istočnu od zapadne Europe. Podigle su ga vlasti komunističkog i represivnog režima u Istočnoj Njemačkoj kako bi spriječile građane da migriraju na Zapad.

Najave slične Trumpovim

U Europi su također većinom negativno dočekane najave bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa da planira na granici s Meksikom podići zid koji bi, kao i ovaj u Poljskoj, morao čuvati američki pravni poredak i spriječiti ilegalne migrante da uđu u zemlju.

VIDEO: Srpska policija objavila snimku pretrage Velikog ratnog otoka, potraga za Matejem Perišem se nastavlja

Komentara 1

ZP
Zabranjen pristup
14:43 27.01.2022.

A kako sad to? Nisu li prozivali Trumpa oko zida?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije