Mogu birati plaću

Donosimo popis najtraženijih poslova u Europi!

Radnici
Foto: Thinkstock
28.07.2014.
u 11:46

Niži prag – Njemačka uvjetnu bruto zaradu za useljenike smanjila na 44.000 € godišnje

Kad smo u listopadu prošle godine posjetili sajam medicinskih poslova u Zagrebu, jedan se kirurg iz velike zagrebačke bolnice, a molio je da mu ne objavljujemo ime, raspitivao za posao u inozemstvu. Šest godina fakulteta, staž, pet godina specijalizacije, dvije subspecijalizacije, tri doktorata (svaka godina stajala je 20.000 kuna). I što sad? 

– Za 40 kvadrata u kreditu sam 10 godina – rekao nam je. Devet mjeseci kasnije, ponovno razgovaramo. Ovaj put telefonski. Jer već gotovo pola godine živi i radi u Švedskoj.

Stručnjaci lakše do posla

– Traže se kirurzi, anesteziolozi, specijalisti kliničke gerijatrije s iskustvom, a puno rjeđe oni bez specijalizacije – kaže nam.

Taj je kirurg prototip “novog hrvatskog iseljenika” – mlađi, visokoobrazovani stručnjak sa zanimanjima deficitarnima u zapadnoj Europi i Skandinaviji koji, pogotovu nakon ulaska Hrvatske u EU – odlazi iz domovine. Uz informatičare – a trenutačno se najviše traže oni osposobljeni za implementaciju i osmišljavanje tzv. cloud servisa – nacionalni zavodi za zapošljavanje u europskim državama, čije smo podatke istražili za popis najtraženijih zanimanja, nasušno trebaju specijalizirane informatičare, inženjere i medicinare. Nije tajna da će – što je veći stručnjak – lakše naći posao pa i preskočiti barijere koje još postoje na tržištima rada nekih država. Njemačka je tako pojednostavila dobivanje radnih dozvola za visokokvalificirane stručnjake, bez obzira na restrikcije prema državljanima Hrvatske. Dok je dosad uvjet za useljenje bio godišnja bruto zarada radnika od 66.000 eura, ona je snižena na 44 tisuće, a za posebno deficitarne kadrove, kao što su strojarski inženjeri i tehničari, prag godišnje zarade i na 35.000 eura.

Liječniku godišnje 60.000 €

I dok je odlazak u inozemstvo nekima dio profesionalnog i osobnog razvoja, veliki dio emigranata vodi se ekonomskim razlozima. Primjerice, u Njemačkoj je prosjek plaće kod liječnika oko 60 tisuća eura godišnje. Slično je i u Irskoj i Velikoj Britaniji, no ondje treba uračunati i visoke troškove života. 

>>Ovo se nije dogodilo dvije godine: Broj nezaposlenih manji od 300.000!

>>Zaposlimo mlade bar na pola radnog vremena da ne postanemo Bolivija

Komentara 59

Avatar darkoaa10hush
darkoaa10hush
13:25 28.07.2014.

Anti-hrvatskoj kozmopolitskoj oligarhiji je jedini interes istjerati što više građana iz Hrvatske (a uvesti u skladu s multikulti EU zakonima, što više stranaca iz Afrike i Azije) kako bi nam “zakonito” oteli hrvatski suverenitet te nepokretnu imovinu jer to im je jedina garancija da će na temelju toga njihovi uhljebljenici moći i dalje bezbrižno parazitirati rasrodajom nekretnina, zemljišta i prirodnih resursa. Ne treba njima nikakvih ulagača da hrane hrvatski narod, već treba uništiti svaku firmu koja hrani hrvatske građane i na sve načine da ih se prisili stanovništvo da napušta svoju zemlju i da im se “zakonima” otme imovina. Zato podupiru lihvarske kamate, deložacije, iseljavanje mladih, zakone o poljoprivrednom zemljištu, zakon o strateškim ulaganjima, o privatizaciji voda, itd.

DU
Deleted user
12:04 28.07.2014.

Eto zbog političara iz HDZ i SDP i njihovih partnera Hrvatski građani opet moraju kao u Jugoslaviji tražiti kruha u bijelom Svijetu.

GO
godraaaaaaa
12:06 28.07.2014.

redovito pišete o tim NAJ traženim zanimanjima a neznam samo kome to pišete,večina hrvata a to je oko 50 % ima samo osnovnu ili nema nikakvu školu, 25% ih ima neku obrtničku školu ,15 postu višu,a ostatak su ljudi sa fakultetom ili statistička pogreška,jer kad pogledate kako su mitom i korupcijom uhvačeni profesori po fakultetima jasno vam je da takvi sigurno nemogu dobiti posao vani,naravno oni su se pripremili za neko radno mjesto u hrvatskoj,naravno čim se političke opcije otvore ( slučaj Sanader,Merzel,Sabo i slični) Prema tome dajte više pišite za večinu za onih gore 25 ili 15 posto a nebi bilo loše da i oni 50% pronađu nekakav posao

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije