slijedi odluka o datumu izbora

Poruke u kampanji odredit će izbjeglička kriza i odnosi sa Srbijom i Mađarskom

25.09.2015., Zagreb - Zastupnici sedmog saziva Hrvatskog sabora odlaze iz sabornice nakon izglasane odluke o raspustanju. Zeljko Reiner, Damir Kajin, Berislav Sipus.  Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
27.09.2015.
u 15:35

Kriza je izazvala zbrku pa Milanović brani njemačku kancelarku Angelu Merkel od predsjednice Grabar-Kitarović, 
a Karamarko srpskog premijera Aleksandra Vučića od Milanovića

Raspuštanjem Sabora Hrvatska je od ponedjeljka i formalno pred odlukom kojeg će se datuma održati parlamentarni izbori. Pred predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović tri su datuma – 8., 15. i 22. studenog – i o njenoj odluci ovisi kada će Hrvati na birališta. I dok su prije samo koji mjesec glavne dileme bile hoće li izbori biti prije ili poslije obljetnice pada Vukovara 18. studenog, sada je to posve u drugom planu jer se Hrvatska, kao i dobar dio Europe, suočila s izbjegličkom krizom.

Konzultacije sa strankama

Logika nameće da bi izbori trebali biti što prije jer nema smisla da se oteže s datumom izlaska na birališta dok se Hrvatska praktički nalazi u izvanrednoj situaciji. U Uredu predsjednice kažu da će Grabar-Kitarović, koja je trenutačno u New Yorku na Općoj skupštini UN-a, prvo obaviti konzultacije s parlamentarnim strankama, a onda sukladno njihovim željama odlučiti o datumu izbora. Već se zna da se vladajući SDP i njegovi partneri na konzultacijama neće pojaviti. Iz Ureda predsjednice ranije su slali više signala o mogućem datumu. Sve opcije su, očito, još otvorene. Više je dimenzija ove priče. Prvo, izbjeglička kriza potpuno će poremetiti izbornu kampanju i dvije najveće stranke morat će svoje izborne poruke prilagoditi aktualnoj situaciji. Pri tome će vladajući biti u nešto nezgodnijoj situaciji jer će premijer Zoran Milanović i njegovi ministri morati rješavati situaciju na terenu i pitanje je kako će to vremenski uskladiti s kampanjom. Sama činjenica da će Vlada biti "tehnička" u kontekstu izbjegličke krize zapravo ne znači puno. Zakon kaže da Vlada u to vrijeme "ne smije zaključivati ugovore značajnije vrijednosti, osim ukoliko bi nezaključivanje ugovora prouzročilo znatnu materijalnu štetu, odnosno ukoliko je zaključivanje ugovora nužno radi ispunjenja međunarodnih obveza Republike Hrvatske".

Prilagođavanje u hodu

Vrlo je izvjesno da će osmišljene i pripremane poruke za kampanju pasti u drugi plan, pogotovo ako će migrantski val biti sve žešći, a odnosi Hrvatske sa Srbijom i Mađarskom sve napetiji. SDP bi tu mogao i profitirati jer će naprosto biti u fokusu javnosti, a premijer Milanović situaciju s krizom sigurno će iskoristiti i kao predizbornu pozornicu. Drugo, stranke su mjesecima pripremale izbornu platformu i program, a pred same izbore pojavila se sasvim nova tema o kojoj dosad nitko vjerojatno i nije previše razmišljao.

U HDZ-u kažu kako im je gospodarstvo i dalje glavna tema (sve karte polažu na svoj gospodarski program), ali sada će naglasak staviti i na gubitke koje je zbog izbjegličke krize, a posebice zbog višednevnog zatvaranja graničnih prijelaza sa Srbijom, imalo hrvatsko gospodarstvo. Fokus kampanje bit će i na sigurnosnom aspektu krize jer u HDZ-u stalno ponavljaju da se svi migranti i izbjeglice koji ulaze u Republiku Hrvatsku moraju evidentirati i registrirati prije nego se pošalju u druge zemlje.

SDP će se također morati prilagođavati u hodu jer njihovi za kampanju pripremljeni "aduti" poput: "riješili smo problem švicarskog franka", "rastu BDP i izvoz", vaučeri za struju za najsiromašnije... bit će u velikoj sjeni izbjegličke krize. Politički analitičar Žarko Puhovski smatra da se raspuštanje Sabora, a time i datum izbora trebalo odgoditi do poslije Nove godine, kada bi se zbog zime trebala stišati navala migranata.

– No interesantno je da nitko ne smatra da bi izbore trebalo odgoditi niti da smo u izvanrednoj situaciji. Dvije najveće stranke suglasne su da se na izbore ide što prije jer su očito procijenile da im tako najviše odgovara – rekao je Puhovski. Kada je riječ o tome kako će priča s izbjeglicama utjecati na kampanju, Puhovski kaže kako je ona već napravila zbrku pa tako Milanović brani njemačku kancelarku Angelu Merkel od predsjednice Grabar-Kitarović, a Karamarko srpskog premijera Aleksandra Vučića od Milanovića.

– Milanović se huliganski postavio na braniku domovine, a Karamarko poručuje da ne treba pretjerivati s domoljubljem. Najveća ironije od svega jest to što je Milanoviću ova nenormalna situacija normalna – rekao je Puhovski.

>>Bilo bi fer da 
se Josipović 
i Čačić izjasne 
s kim će
 nakon izbora

>>Sastavljaju se liste i svi žele znati na koga se računa, a tko su otpisani

Komentara 6

Avatar majmunranko
majmunranko
15:57 27.09.2015.

Ma tako je, što bi se drugovi iz udbaško-četničke kukuriku koalicije konzultirali s predsjednicom republike u svezi bilo čega? Oni ne priznaju ni Ustav, ni Ustavni sud, ni Zakon o nadzoru državne granice, ni naputke EU, ni državnu statistiku, ni europsku statistiku, ni pravila Schengena. Priznaju samo sud partije, glasove u Milanovićevoj glavi, Ostojićeve bijele miševe, i svog šefa Vučića koji im je očito zadužen za kontrolu i nadzor državne granice.

D1
d12345
16:03 27.09.2015.

"Politički analitičar Žarko Puhovski smatra da".....................odmah mi se zgadi cijeli članak kad pročitam ime ove ljevičarske spodobe

DU
Deleted user
15:43 27.09.2015.

Partija odlazi u povijest...ili možda im više paše...u historiju.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije