Prva dva dana Nove godine u kafićima pokraj suncem okupanog jarunskog jezera tražilo se mjesto više, a slično je bilo i u drugim popularnim okupljalištima! Masovnih poskupljenja još nije bilo, no pitanje je dana ili tjedna kad će se ugostitelji odlučiti i na to.
Ceh ugostitelja tvrdi da je vlasnik kafića s tri zaposlena radnika na 300 kvalitetnih kava prodanih po 8 kuna s dosadašnjim PDV-om ostvarivao samo 63 lipe zarade po jednoj kavi. Da bi izbjegli poslovanje s gubitkom, promjene cijena su neminovne.
U pet godina stopa PDV-a u ugostiteljstvu mijenjala se tri puta, prvo je pala s 23 na 10 posto, zatim porasla s 10 na 13, da bi sad ugostitelji ostali bez povlaštenog poreznog statusa. U obranu svojih interesa, cehovsko udruženje tvrdi da vlasnici kafića i restorana ne mogu preuzeti dodatni porezni teret jer im je promjena došla nenajavljeno, a oni su u međuvremenu pokrenuli nove investicije.
Kako bilo, na ime većeg poreza kava nigdje ne bi smjela poskupjeti više od jedne kune, a soka dvije kune, no masovne promjene cijena često postaju izgovor i za poskupljenja koja nisu potaknuta poreznim promjenama.
>>Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od utorka ili u našem e-izdanju
Donosimo i sljedeće teme:
>>Paar piše Petrovu: Da prođe Jovanovićeva reforma škole na ulice bi izašle stotina tisuća ljudi
>>Stručnjaci Atlantskog vijeća: EU se pogrešno pozicionirala prema Trumpu
>>Z. Pusić: Oni o kojima govori Markovina jesu politički šljam
>>Na skijanje odlazi između 150 i 200 tisuća Hrvata
Da li je ijedan smanjio cijene kada je bilo smanjenje poreza prije nekoliko godina? jaka stvar ako poskupe, tamo ionako mogu ići oni koji imaju debele plaće kako bi kod pohlepnikatrošili svoje lako zarađene novce . kad su tako pametni i sposobni zašto ne otvore neki proizvodni pogon a ne birtije i restorane, doduše kao takvi u ovoj državi su cijenjeni