Europska unija uspostavila je zajednički fond pod nazivom European Peace Facility (EPF) koji će državama članicama isplatiti nadoknadu za opremu i oružje koje su donirali Ukrajini u borbi protiv Rusije. No, pojavile su se napetosti oko toga koliko novca dolazi u fond i kako se on koristi. Sedam diplomata i dužnosnika govorilo je, pod uvjetom anonimnosti, za Politico o tome.
Oni su optužili Estoniju da uz pomoć fonda obnavlja svoju vojsku. Dok se službeno svim zemljama nadoknađuje 84 posto troškova, nije dogovoreno kako će se izračunati vrijednost opreme poslane u Ukrajinu. Jedan je dužnosnik rekao kako postoje različiti pristupi te da se svaka zemlja koristi vlastitom metodologijom za izračun troškova.
Klasificirani podaci ministarstva vanjskih poslova i obrane EU (EEAS), koje je podijelio s diplomatima iz zemalja EU i koje je prvi put otkrio Politico, pokazuju da je šest zemalja izračunalo svoje zahtjeve za naknadu na temelju nabavne cijene novih materijala, a ne na stvarnoj vrijednosti onoga što su poslali u Ukrajinu. Kako pokazuju podaci, Finska je tražila 100 posto nove otkupne cijene, Litva 93%, Estonija 91%, Francuska 71% i Švedska 26%. Estonija je bila na vrhu popisa u apsolutnim brojkama, potražujući više od 160 milijuna eura za svoje prošle donacije Ukrajini, za što joj je vraćeno 134 milijuna eura na temelju stope EPF-a.
Diplomati su to opisali kao licemjerno ponašanje Estonije, objašnjavajući kako je premijerka Kaja Kallas javno pozvala EU na veću potporu Ukrajini.
– Svoje otpatke šalju u Ukrajinu i kupuju potpuno novi materijal za sebe, financiran novcem EU – rekao je jedan diplomat o Estoniji.
Drugi je diplomat također rekao kako Estonija u Ukrajinu šalje stari materijal koji više nije u proizvodnji te traži naknadu na temelju cijene modernih alternativa. Politico piše da glasnogovornici estonskog stalnog predstavništva u EU i ministarstva obrane nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentare.
Ruska zlatna mladež na frontu: Šalju u Ukrajinu i sinove moćnika, ali daleko od prve linije
Je, pa EU je sama donijela takva pravila, normalno da će se većina probati okoristiti time. Finska je računala 100% vrijednosti, a isto je poslala ratne rezerve... No, koliko vidim, bolji su direktni dogovori kao što su radili Slovenci. Oni su svoje stare T-55S uspjeli obračunati kao 3 puta vrijednost za koju su ih (bezuspješno) pokušavali prodati već 2 desetljeća...