Ako ne znaš šta je bilo, nek ti kaže Lika, pitaj svaki kamen našeg grada Dubrovnika… - pjeva Marko Perković Thompson u novoj pjesmi s “Hrvatskim ružama” Nene Ninčevića. Nakon što je britanska televizija ITN ovih dana iz svoje arhive izvukla i na YouTubeu objavila video materijal snimljen tijekom opsade Dubrovnika, moglo bi se parafrazirati tu pjesmu i reći: ako ne znaš šta je bilo u i oko Dubrovnika, nek ti kaže “ITN Archive” na YouTubeu.
Riječ je o zaista vrijednim video snimkama, koje i danas, skoro trećinu stoljeća nakon što su snimljene, bude emocije. U jednoj od niza snažnih scena, britanska konzulica u Dubrovniku Sarah Marajika daje izjavu na terasi hotela Argentina, dok u pozadini, gdje se vidi Stari Grad, odjekuju granate.
- Nitko nije mislio da će Stari Grad biti tako razaran. To je kao kad razmišljate o Veneciji, Parizu ili Canterburyju - govori ona, a novinar Paul Davis primijećuje kako se u tih nekoliko sekundi, dok traje njihov razgovor, čulo pet granata. Britanska konzulica sa smiješkom, tako blagim da izgleda gotovo nestvarno u tom okruženju u kojem se nalaze, komentira kako je i tih pet u par sekundi poprilično malo, minimalno, u usporedbi s onime kako je dan počeo. Toga dana, a vjerojatno je riječ o 22. ili 23. listopadu 1991., novinar ITN-a javlja da se događa “namjerni i kontinuirani napad na Stari Grad”.
- Ovdje se ne radi o zalutalim granatama, ovo je sračunata odluka da se nepopravljivo ošteti grad koji je u cijelosti zaštićeni spomenik. Savezna vojska sada protiv zidina, prvotno građenih za zaštitu od strijela i kopalja, koristi sovjetske navođene projektile - govori novinar Paul Davis. Do par dana ranije, JNA je svoje napade koncentrirala na područja izvan Starog Grada, dodaje novianr ITN-a, ali sada njihove granate padaju unutar starih zidina.
Promatrači Europske zajednice sklanjaju se s terase hotela Argentina u sklonište, bježeći od projektila koji padaju sve bliže. Kamera bilježi dirljivu scenu pjesme kojom Dubrovčani i njihovi gosti pokušavaju nadglasati grmljavinu topova. Novinar ITN-a u prilogu komentira kako ga te scene u hotelskom baru (gdje se pjeva “Sjećanje na Velu Luku”) podsjećaju na londonski East End tijekom Blitza, nacističkom bombardiranja Londona na početku II. svjetskog rata.
POVEZANI ČLANCI:
Par dana ranije, u nedjelju, ekipa ITN-a započinje dan snimajući molitvu tijekom svete mise u dubrovačkoj katedrali, a završava snimajući tragove borbi na Srđu, iznad Dubrovnika. Tijekom dana posjetili su i franjevački samostan, u kojemu su krhotine granata počinile određenu štetu. Svećenik Josip Sopta daje izjavu u kameru i, nakon pitanja kako se osjeća, biva prekinut bukom projektila koji je pao u negdje u blizini. Načas se trgne od straha i, ne dopuštajući da ga to omete, ubrzo odgovara kratko i jasno na postavljeno pitanje: “Tužno”.
U još jednoj potresnoj sceni, video prilog ITN-a prikazuje neku gospođu koja, kako kaže novinar, riskira život kako bi spasila svog psa. U staroj gradskoj luci ona traži neki zaklon pod bukom granata, a pas, njemački ovčar, čini se istovremeno i uplašenim, ali i sretnim što vlasnica brine o njemu u takvim trenucima. Skače na vlasnicu, dodiruje svojom njuškom njezino lice, ona ga potapše i zajedno kreću dalje.
>> GALERIJA Mjesto sjećanja - Vukovarska bolnica 1991.
Jesu li to oni koji nose jugoslavenske zastave , kao one po gey paradama i "antifašističkim" skupovima po Hrvatskoj? Vlado sram te bilo.