ANALIZA
Povećanje plaća za 250 tisuća zaposlenih: Kako će povišice utjecati na inflaciju
Prosječna neto plaća u Hrvatskoj je oko tisuću eura, više od polovice zaposlenih zarađuje manje od 6500 kuna, s tim što su unazad godinu dana plaće u realnom sektoru rasle brže (oko 11 posto) nego u javnom sektoru – oko 5 posto. Dijelom je to i razlog što su sindikat znanosti te učiteljski sindikat Preporod odbili ponudu premijera Andreja Plenkovića da im plaće odmah rastu 6 posto te još 2 posto u travnju. No, za njih je taj potez bez ikakva rizika jer će se obećano povećanje plaća primijeniti na svih 250 tisuća zaposlenih u javnom sektoru, uključujući i fakultete te škole, s tim što Preporod i Sindikat znanosti uzimaju sebi za pravo da organiziraju štrajkove ako i kad im to bude odgovaralo, a ostali sindikati koji danas potpišu ugovor obvezuju se na socijalni mir.
Komentara 34
KO
U zadnjih 10 godina imamo bar 10% manje djece i 100% više teta u vrticima,uçitelja,nastvnika I profesora,tko je tu lud?
ZO
A nepovećanje u siromaštvo! Mislim realno cijene su otišle minimalno 20%, na stranu što inflacijapokazuje oko 12%. Dakle svi su izgubili 20% i sada bi trebalo ostati na tome? Ja u državnom službi radim kao referent i ima 4500kn i to sa skoro 20 godina staža (0.5% dobijam za svaku godinu). Osoba koja bi doška umjesto mene i bila bez staža imala bi 4100kn! Evo čujem da vlada uskoro povećava mimimalac na 4100kn netto. Dakle imamo situaciju da je mimimalna plaća dostigle plaću referenta bez staža u državnoj upravi.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Ribić drži da je plaćanje uhljeba (tu brojim i njega) dobra investicija. Napomena, ovo se ne odnose na vrijedne ljude koji rade koristan posao.