Mnogo toga upućuje na veliku vjerojatnost da će se iduće godine dovršiti privatizacija Podravke, 18 godina nakon što je počela.
Četiri pokušaja
– Napokon! – reći će velik dio gospodarske javnosti.
– Nikada! – uskliknut će lokalni političari i, prema nekim anketama, debela većina lokalnoga stanovništva.
Poznata su barem četiri pokušaja preuzimanja Podravke u proteklih 18 godina, od kojih je jedan bio lažan, a jedan protuzakonit.
Najprije je za državni paket (koji trenutačno iznosi 26 posto) godine 1997. aplicirao Ivica Todorić, ali je dobio odbijenicu HDZ-ove Vlade, barem dijelom motiviranu prijetećom pobunom u Koprivnici. Potom oko 2005. godine na Podravku oko bacaju norveški R&S te, prema drugoj verziji, srbijanska Delta. To su tvrdili Marinac, Šestak i ekipa, i to se pokazalo potpunom neistinom.
"Spremni smo"
Potom se Podravku pokušali (pre)uzeti njezini menadžeri, ali je to spriječila efikasna pravosudna akcija. Na kraju, nedavno je firmu želio kupiti Emil Tedeschi, ali mu je država (Jadranka Kosor i Josip Friščić) nije dala.
Zašto bi, onda, nakon svega toga, koprivnička hraniteljica trebala pasti u "tuđe ruke" 2011. godine?
Prvo, državi će trebati novac pa će prodati sve što može. Drugo, mirovinski fondovi pokazuju sve veći interes za ulaganje u Podravku, u kojoj su dosegnuli već 20-postotni udjel.
"Spremni smo za nastavak privatizacije hrvatskih kompanija i na unapređenje korporativnog upravljanja" – izjavio je prekjučer Dubravko Štimac, šef fonda PBZ-CO, član Podravkina NO-a.
Treće, veliki "malteški" paket dionica od 10,64 posto – koji je dobar "ulazak" u vlasništvo koprivničke kompanije – sada ne kontroliraju ni država niti Podravka, nego ga je mađarska banka OTP ponudila na svjetskom tržištu.
I četvrto, nakon "operacije Spice" svakom dobronamjernom promatraču jasno je da samo vlasničko situiranje Podravki može zajamčiti budućnost.
Šlabek ideš u lov na šarane a neznaš da po zimi ne grizu.Tvoji pouzdani \"RIBIČKI PRIJATELJI\"iz Podravke su te prevarili.