Na lokalitetu Vranduk, na Požeškoj gori, Poljoprivredno prehrambena škola, ima svoje vinograde još od davne 1887. godine. Danas kao i prije 126 godina u njemu su berbu obavljali učenici u sklopu svoje praktične nastave.
- Volim sve raditi u vinogradu, od zimske rezidbe, plijevljenja, zamitanja, vršikanja i sada berbe. Najteže je bilo naučiti orezivanje, ali sve sam svladala. Sada i kod kuće orezujem obiteljski vinograd - kazala je maturantica Anamarija Orišković koji želi nastaviti svoje školovanje na studiju Vinogradarstvo, vinarstvo i voćarstvo na požeškom Veleučilištu. Njezinoj sestri blizanki Josipi Orišković najlakši posao u vinogradu je berba i vršikanje. Da je vinogradu zanimljivo raditi potvrdio nam je i Dario Lucić. – Berba je najljepši i najlakši posao u vinogradu i to svi volimo – poručio je Lucić.
A po prvi puta učenicima se u berbi pridružio požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, njegovi zamjenici Ferdinand Troha i Željko Jakopović te pročelnica za društvene djelatnosti dr.sci. Vesna Vlašić.
- Želio sam danas biti s ovim mladim ljudima i brati ovaj predivan proizvod naše Slavonije. Želja nam je da Poljoprivredna škola i Veleučilište u Požegi budu centar razvoja poljoprivrede. Mi ne možemo ovdje proizvoditi rakete za odlazak na Mjesec već ono što nam je Bog dao. Želimo staviti svaku stopu slavonske zemlje u funkciju, obraditi je i proizvesti ono što najbolje znamo. Jedan od takvih proizvoda je vino, a naša graševina mora postati svjetski brend. Moja dolazak je i poruka ovim mladim ljudima da se isplati raditi, a žuljevite ruke nisu samo uspomena na prošle generacije nego zalog za budućnost - poručio je župan.
Na jedan dan uredski posao berbom u vinogradu je zamijenila i pročelnica dr. Vlašić. –Na ovaj način sam vidjela iz prve ruke kako izgleda strukovna nastava naših učenika. Meni koja planiram upise učenika u prve razrede srednjih škola ovakvo iskustvo je jako dragocjeno – kazala je dr. Vlašić.
Ivo Ajanović, tehnolog u vinogradu i podrumu škole, kazao je da 95 posto poslova u vinogradu koji se prostire na tri hektara obavljaju učenici škole, sve osim tretiranja koje se radi strojno. – Vinograd se nalazi na 300 metara nadmorske visine, na vrhunskom položaju, jednom od najboljih u Hrvatskoj. Ovo je jedan od prvih edukacijsko-proizvodnih objekata na Balkanu. Ovdje su nekada dolazili i učenici iz Srbije i Crne Gore koji su se tu školovali za vinogradare i voćare – kazao je Ajanović.