Nastao na tragovima nekadašnje 'željezne zavjese', granice između globalnog istoka i zapada, Europski zeleni pojas danas simbolizira zajedništvo. Ovo područje nevjerojatne bioraznolikosti proteže se kroz 24 zemlje, od Norveške do Turske, ukupne dužine oko 12.500 kilometara. Pojas je podijeljen u četiri dijela: skandinavski, baltički, srednjoeuropski i balkanski, kako bi odražavao regionalnu raznolikost kontinenta.
Prva ideja za ovakav projekt rodila se 1989. godine u Njemačkoj, a prva znanstvena konferencija o Europskom zelenom pojasu održana je 14 godina kasnije u Bonnu. Zamišljena je kao simbol za prekogranične aktivnosti u područjima zaštite okoliša i održivog razvoja, ali cilj joj je i uskladiti ljudske aktivnosti a prirodom i povećati broj prilika za socioekonomski razvoj lokalnih zajednica, navodi se na stranici projekta.
Fenoskandinaviju, najsjeverniji dio Europskog zelenog pojasa, karakteriziraju tundre, patuljasti grmovi, crnogorične šume i ledenjačka jezera. Pojas prolazi granicom Norveške, Švedske i Finske s Rusijom te dolazi do baltičkih zemalja gdje prati njihovu obalnu liniju do nekadašnje granice Istočne i Zapadne Njemačke. Željezna zavjesa na ovom je području snažno utjecala na ljude i prirodu, no područja koja su nekada korištena u vojne svrhe danas su utočišta brojnim pticama selicama i morskim bićima.
Pojas dalje kroz središnju Europu prolazi granicama Austrije, Češke, Slovačke, Slovenije i Mađarske te preko Hrvatske ide dalje na Balkan. U ovom dijelu brojna su poljoprivredna područja i bogate šume, a ovdje se nalazi i nekolicina od 49 nacionalnih parkova, koliko ih je ukupno na dužini pojasa. Nakon hrvatsko-mađarske granice, pojas se spušta granicom Srbije i Rumunjske sve do Bugarske gdje se grana prema Turskoj i prema Albaniji i Crnoj Gori. Jadran s jedne i Crno more s druge strane označavaju njegov kraj.
POVEZANI ČLANCI:
Hrvatski zeleni pojas obuhvaća rijeke Muru, Dravu i Dunav, te otočje Brijuni. Rijeke i njihove aluvijalne ravnice obilježavaju očuvana vlažna staništa poput poplavnih šuma, mrtvica, strmih obala i sprudova. Fauna ptica je od međunarodnog značenja, a ističe se i bogatstvo riba, vretenaca i sisavaca kao i bogata flora. Regionalni park Mura Drava obuhvaća cijeli tok ovih rijeka, a na ušću Drave u Dunav smješten je Park prirode Kopački rit. Hrvatski zeleni pojas dio je Europske ekološke mreže Natura 2000 te UNESCO-vog Prekograničnog rezervata biosfere Mura Drava Dunav. Otočje Brijuni na Jadranu zaštićeno je kao nacionalni park.
Osim iznimne ekološke važnosti, Zeleni europski pokazuje kako Europa i njene različite kulture mogu živjeti i rasti zajedno. Promatrajući tu inicijativu, možemo naučiti da biološka i kulturna raznolikost idu zajedno, simbolizirajući prekograničnu suradnju i zajedničko europsko nasljeđe.
VIDEO Klimatski aktivisti simbolički pokopali glečer kako bi upozorili na smanjivanje ledenjaka
Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!
HR je vu srednjeeuropskom, a ne balkanskem pojasu pa ste to kakti slučajno pozabili 😊