Ubojstvo gorile u zoološkom vrtu u Cinncinatiju, nakon što je u njegov kavez pao četverogodišnjak, izazvalo je bijes javnosti i sumnju u sigurnost zooloških vrtova, no službenici smatraju da je upotreba smrtonosnog oružja bio težak, no opravdan izbor.
Više od dvije tisuće ljudi potpisalo je peticiju na Change.org koja snažno kritizira policiju Cincinnatija i zoološki vrt zbog ubojstva Harambea, 17-godišnjeg mužjaka gorile, te prozivaju roditelje djeteta da "moraju odgovarati zbog toga što nisu nadgledali svoje dijete".
Cincinnatijska policija objavila je u nedjelju kako protiv roditelja nije podnesena prijava, no kako bi to mogao učiniti tužitelj okruga Hamilton.
Facebook stranica nazvana "Pravda za Harambea" je u nedjelju prijepodne, dan nakon što je gorila ubijen, imala preko tri tisuće lajkova. Ubijeni Harambe pripadao je ugroženoj vrsti zapadne nizinske gorile i trebao je poslužiti razmnožavanju.
"Ako smatramo prihvatljivim ubiti gorilu koji nije učinio ništa krivo, mislim da naš grad ne bi trebao imati gorile", jedan je od komentara na Facebook stranici.
Blog udruge za etičko postupanje sa životinjama pita se zbog čega je bilo potrebno ubiti gorilu, te mogu li zoološki vrtovi uopće zadovoljavati potrebe takvih životinja.
"Sedamnaestogodišnji gorila Harambe je mrtav, a dijete je u bolnici. Zašto?", napisala je blogerica Jennifer O'Connor, dodajući kako su "zapadne nizinske gorile blage životinje koje ne napadaju ako nisu napadnute".
Svjedoci događaja rekli su lokalnoj televiziji kako je dječak više puta izrazio želju da se pridruži gorili u njenoj nastambi. Dijete se provuklo kroz pregradu i palo oko 3,7 metara u rov koji okružuje nastambu, nakon čega ga je Harambe uhvatio, rekli su dužnosnici zoološkog.
To je bio prvi put u 38-godišnjoj povijesti tog zoološkog vrta da je neovlaštena osoba uspjela ući u nastambu, rekao je u subotu predsjednik zoološkog Thane Maynard.
1/4 Yet again, captivity has taken an animal's life. The enclosure should have been surrounded by a secondary barrier to prevent this.
— PETA (@peta) May 29, 2016
2/4 Gorillas have shown that they can be protective of smaller living beings & react the same way any human would to a child in danger.
— PETA (@peta) May 29, 2016
3/4 Even under the "best" circumstances, captivity is never acceptable for gorillas or other primates & in cases like this it's even deadly.
— PETA (@peta) May 29, 2016
4/4 This tragedy is exactly why PETA urges families to stay away from any facility that displays animals as sideshows for humans to gawk at.
— PETA (@peta) May 29, 2016
"Donijeli su tešku, ali ispravnu odluku da bi spasili tog dječaka", rekao je, dodavši da je metak ispalio zoološki tim za hitne slučajeve s opasnim životinjama.
Odlučili su upotrijebiti smrtonosno oružje umjesto sredstva za smirenje zbog toga što bi potonje životinji moglo dati neko vrijeme dok sredstvo ne počne djelovati, rekao je Maynard. Dijete je odvedeno u bolnicu s lakšim ozljedama.
Broj zapadnih nizinskih gorila u gustim šumama Kameruna, Centralno Afričke Republike, Ekvatorijalne Gvineje i DRC Konga u zadnjih 20 do 25 godina po World Wildlife Federationu smanjio se za više od 60 posto.
Slični slučajevi u zoološkim vrtovima završavali su tragično, uključujući i teško ozlijeđivanje dvogodišnjeg dječaka od strane čopora afričkih divljih pasa u 2013., te čovjeka koji je u 2012. skočio u nastambu tigra "da bude jedno s njim" koji je zadobio teške ugrize.
No 1996. godine zabilježen je slučaj blizu Chicaga u kojem je trogodišnji dječak pao u nastambu gorila nakon čega ga je osmogodišnja gorila Binti Jua podigla i zaštitila od drugih primata, čime je postala Newsweekov Heroj godine.
>> Dječak (4) pao u nastambu gorile, zaposlenici upucali životinju da ga spase
Sasvim ok. Jadna gorila nadrapala ni kriva ni duzna radi nazovi roditelja koji su okidali selfije umjesto da su si pazili na dijete.