Šestero poginulih u domu

Pravobraniteljica o tragediji: Oni su žrtve višegodišnjeg zanemarivanja skrbi o starima

Anka Slonjšak
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
13.01.2020.
u 09:26

Zabrinjavajuće je, kaže, da nadležne institucije od Ministarstva pa do jedinica lokalne i regionalne samouprave, bez obzira tko je osnivač, prebacuju odgovornost s jednih na druge ili se proglašavaju nenadležnima za kontrolu i nadzor

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak  izrazila je u ponedjeljak sućut obiteljima stradalih korisnika Doma za starije i nemoćne 'Zelena oaza' poručivši kako su oni žrtve višegodišnjeg zanemarivanja skrbi o starima i nemoćnima te ignoriranja činjenice ubrzanog porasta udjela starijih građana.

Ovo je također i pokazatelj krajnje nespremnosti sustava da odgovori na potrebe njihovog zbrinjavanja. Opće je poznato da je rast privatnih obiteljskih domova posljedica nemogućnosti smještaja u državne domove koji su prvi, ali nedostižan izbor zbog sve dužih lista čekanja, stoji u priopćenju pravobraniteljice Slonjšak.

Nije, kaže, nepoznato da obiteljski domovi ne podliježu redovitom nadzoru bilo kojeg tijela na lokalnoj ili nacionalnoj razini osim inspekcijskog nadzora Ministarstva za demografiju ali tek po saznanju ili dojavi o nepravilnostima u radu ili o nedostacima skrbi o korisnicima.

Kroz naša godišnja izvješća, preporuke i upozorenja godinama ukazujemo na nedostatke u sustavu koje uočavamo tijekom obilazaka ustanova u kojima su smještene osobe s invaliditetom neovisno o dobi. Posebno ističemo da je institucionalizacija za mnoge osobe iznuđeno rješenje, ali i jedina mogućnost jer drugih mogućnosti nema zbog nedostatka usluge u zajednici koje bi i osobama s invaliditetom i starijim građanima omogućile da što duže ostanu u vlastitom domu, navodi pravobraniteljica.

Zabrinjavajuće je, kaže, da nadležne institucije od Ministarstva pa do jedinica lokalne i regionalne samouprave, bez obzira tko je osnivač, prebacuju odgovornost s jednih na druge ili se proglašavaju nenadležnima za kontrolu i nadzor.

Briga o starima, osiromašenima i nemoćnima prepuštena tržištu

Također je zabrinjava i  to što je proteklih desetljeća briga o starim, osiromašenim i nemoćnima prepuštena tržištu.

Propustili smo, kaže Slonjšak, donijeti strategiju skrbi o starijim i nemoćnima, graditi održivi sustav brige, razraditi programe, planirati mjere i aktivnosti, iako smo svjesni da starenje nosi potrebu intenzivnije zaštite.

Pita se i što se još treba dogoditi da bi sustav djelovao odgovorno, usklađeno kako u pogledu kontinuiranog nadzora, tako i osiguravanja dovoljno stručnih djelatnika i razvoja mreže usluga u zajednici, a kako bi svatko mogao po svom izboru odlučiti gdje će živjeti.

Anka Slonjšak
1/21

Komentara 4

DU
Deleted user
10:20 13.01.2020.

Za sve su krivi vodeci politicari i za tu klet prensmjenjenu u dom za starije ..za narko obracun u splitu izd

Avatar kokobil
kokobil
12:50 13.01.2020.

Nacionalnim programom reformi Vlade RH iz 2018. predviđeno je u 2019.g. donošenje novog zakona o socijalnoj skrbi kojim je predviđen drugačiji i efikasniji nadzor domova obiteljskih domova za starije.Zakon nije donijet.Ministrice nije li umjesto obećanja kako će zakon uskoro biti donijet vrijeme za ostavku?

ĐU
Đueo
10:57 13.01.2020.

Starački dom mora imati: lift,zajedničke prostorije,kuhinju,vešeraj,ambulantu.....zadnji starački dom je napravljen 1988. Ovi privatni su samo skladišta za nemočne. Sad počinje inspekcije,nazori.... glupo gubljene vremena i novaca, ništa se neče riješiti niti poboljšati. Primjer: državna matura- uvedena da bi se daoo legitimitet privatnim školama- rezultat propadanje kvalitete školstva. Privatni lječnici( obiteljski lječnik,kao da smo u viktorijanskoj engleskij ili na divljem zapadu)- rezultat- propadanje zdravstvenog sustava i enormno poskupljenje lječenja. Treba napraviti nove domove ali ne,radije če utrpati pare nekim nemoralnim lopovima. A one gluposti iz Ustava RH o soc. državi ,pravu na dostojanstvo..... 'ko jeb....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije