Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović jučer je predstavnicima Medijske organizacije jugoistočne Europe (SEEMO) kazala da podržava napore usmjerene prema zaštiti neovisnosti HRT-a te se zalaže za ukidanje kontroverzne zakonske odredbe o “sramoćenju” koja je izazvala niz kritika.
Uz tvrdnje da politika tradicionalno nastoji kontrolirati HRT, što izaziva međunarodnu zabrinutost, članovi misije SEEMO-a posebno su istaknuli zabrinutost zbog niza posljednjih uredničkih smjena na HRT-u. Predsjednica je uzvratila kako je uvjerena da Hrvatska neće slijediti primjere Poljske i Mađarske, u kojima su desno orijentirane vlade uvele čvrstu kontrolu javnih medija tako što su kroz proces restrukturiranja provele masovne kadrovske promjene.
Osvrćući se na kazneno djelo “sramoćenja” za koje je zbog pisanja o korupciji u jednoj zdravstvenoj klinici osuđena novinarka Slavica Lukić, predsjednica je delegaciji SEEMO-a izjavila da tu odredbu o sramoćenju treba ukinuti.
Glavni tajnik SEEMO-a Oliver Vujović kazao je da SEEMO potiče hrvatsku Vladu da što prije duh onoga za što se predsjednica države zalaže postane vidljiv i u djelima. A tehnički ministar kulture Zlatko Hasanbegović odbacio je kritike da je sloboda medija u Hrvatskoj ugrožena, kazavši da za takve tvrdnje nema dokaza. U misiji SEEMO-a su i predstavnici Europske federacije novinara, OESS-a, Reportera bez granica, Europskog centra za tisak i slobodu medija...
U drugim zemljama medijima vlada narod ,država ili pobjednička stranka samo u Hrvatskoj mediji vladaju Hrvatskom.