Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je u utorak kako neće biti zajedničke sjednice Vlade s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović na temu demografskih mjera, što je ona inicirala i jučer putem dopisa predložila.
"Predsjednica je poslala dopis s inicijativom, tu nije bilo nikakvih konkretnih mjera o kojima je ona nekoliko puta izvijestila javnost", rekao je Plenković novinarima nakon sudjelovanja na predstavljanju kampanje "Zaposli se u Hrvatskoj“ na Europskom trgu.
Podsjetio je da je Vlada u proteklih godinu i pol dana poduzela niz mjera koje se odnose na demografsku revitalizaciju, od povećanja rodiljnih i roditeljskih naknada, porezne reforme, proširenja obuhvaćenih dječjim doplatkom do dvosmjenskog rada dječjih vrtića, subveniconiranja stambenih kredita za mlade obitelji, pronatalitetnog dodatka za treće i četvrto dijete.
"Ima osam do devet mjera koje su već poduzete, one su dio paketa i napora Vlade, a još jednom pozivam i predsjednicu i sve druge koji žele dati ideje, Vlada ima ovlasti donositi odluke ovog karaktera i vrlo rado ćemo saslušati sve inicijative koje mogu biti komplementarne s onim što se radi na razini Vlade", rekao je premijer.
Plenković je naglasio kako se inicijative, ako treba, mogu razmotriti i na Vijeću za demografsku revitalizaciju, uz ključnu ulogu nadležnog ministarstva.
Komentirao je i ocjenu predsjednice Grabar-Kitarović da Vlada provodi samo parcijalne mjere u vezi demografije.
"Upravo sam ih nabrojao; kada ih stavite na kup vidite jesu li parcijalne ili imaju svoju nit vodilju i smisao kako bismo riješili taj krupan problem kojega smo svi svjesni", naglasio je.
Plenković: Predsjednica temu demografije već duže vrijeme drži u fokusu i ja to pozdravljam
"To su problemi zemalja naše veličine uvjetovani nizom demografskim i gospodarskih promjena u društvu", ocijenio je premijer, naglasivši da će se s predsjednicom Republike Grabar-Kitarović čuti kada se ona vrati sa službenog puta iz Italije.
Na novinarski pitanje što misli da je predsjednica htjela sa zajedničkom sjednicom Vlade, premijer Plenković je rekao kako ona temu demografije već duže vrijeme drži u fokusu: "I ja to pozdravljam", dodao je.
Grabar-Kitarović: Žao mi je što premijer nije prihvatio ispruženu ruku
Predsjednica je potom na svome Facebooku objavila kako joj je žao što premijer Andrej Planković nije prihvatio njenu ispruženu ruku za suradnju i prepoznao ozbiljnost situacije u državi zbog dramatičnih razmjera demografske katastrofe koje nas je zadesila.
Predsjednica Grabar-Kitarović, koja je u službenom posjetu Italiji, to je objavila u utorak na svome službenom Facebooku, reagirajući na izjavu premijera Andreja Plenkovića, koji je, vezano za poziv predsjednice o zajedničkoj sjednici Vlade na temu demografije, u utorak popodne rekao da neće biti sjednice na ovu temu, dodavši da je predsjednica poslala dopis sa svojom inicijativom, bez navedenih konkretnih mjera. Napomenuo je kako je Vlada poduzela niz mjera, najavio iduću za 1. srpnja, dodavši da Vlada ima ovlasti donositi odluke, a vrlo rado će poslušati sve ideje.
"Žao mi je što premijer nije prihvatio moju ispruženu ruku za suradnju i prepoznao ozbiljnost situacije u državi zbog dramatičnih razmjera demografske katastrofe koje nas je zadesila. Kada se tome pridoda 325.000 blokiranih građana, onda svatko kome je stalo do budućnosti hrvatske države mora biti svjestan da samo zajedništvom i nacionalnim konsenzusom možemo prevladati ovu iznimno ozbiljnu krizu", objavila je predsjednica Grabar-Kitarović na Facebooku.
"Pozivam Vladu i oporbu", dodala je, "da iznađemo snage i mudrosti, ostavimo po strani osobne taštine i postignemo nacionalni dogovor o opstanku hrvatske države i nacije".
Postojeći zakon o referendumu treba poboljšati
Premijer je upitan i treba li smanjiti ovlasti Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa, Plenković je rekao kako radna skupina radi na tekstu zakona pa će se tek vidjeti kakve će biti predložene izmjene.
Komentirajući aktualne referendumske inicijative, premijer je rekao kako postojeći zakon o referendumu treba poboljšati, s obzirom na niz nedostataka i praznina.
"Što se tiče konkretnih inicijativa vidjet ćemo kakav je dijalog kolega u klubovima zastupnika u Saboru. Treba poboljšati zakonski okvir i transparentnost financiranja", dodao je.
Premijer kaže kako nije čuo za inicijativu mogućnosti velike koalicije s SDP-om, pohvalivši suradnju s koalicijskim partnerima u parlamentarnoj većini "koja jako dobro funkcionira".
Za informaciju da je izvanredni povjerenik u Agrokoru zaprijetio kako neće prihvatiti financijsko izvješće poduzećima koje odbijaju proknjižiti jamstva, Plenković je rekao kako je važno da svi dionici učine maksimalne napore kako bi došlo do kvalitetne i pravno održive nagodbe.
Hrvatska u prva tri mjeseca ima rast rođenih u odnosu na 2017., 2016., i 2015., Plenkovićeva vlada je poreznom reformom omogućila rast plaća onima koji planiraju više od dvoje djece, vlada je digla porodiljne naknade sa 2600 na 3900kn, napravili su više nego zadnje dvije vlade zajedno. Inače, fertalitet europljanki nije ništa drugačiji od Hrvatskog, ali bogate zapadne države se spašavaju od demografskog sloma migrantima što za posljedicu ima to je danas oko 30 do 50 posto prvašića kako u kojij zapadnoj državi ne europskog porijekla. To je najizraženije u Francuskoj, Švedskoj Njemačkoj. Što se Hrvatske tiče, ukupni fertilitet je vrlo loš u Hrvatskoj- 1,4, ali fertilitet konzervativnog dijela pučanstva je vrlo dobar. Ukupni fertilitet dakle ruši vrlo loš fertilitet liberalnog i ljevičarskog dijela pučanstva, to se najbolje vidi na primijeru gradskih četvrti u Zagrebu. SDP je najpopularniji u Novom Zagrebu istoku, fertalitet 0,4%, (tamo su stanove u šezdesetima dobivali samo oni sa partijskim knjižicama), Donjem Gradu, fertalitet 0,4% (1945. partizani 80% stambenog fonda okupirali i starosjedioce protjerali ili pobili u Gračanima i križnom putu). Novi Zagreb Zapad, Sesvete, Dubrava koje su tzv. desne četvrti imaju fertalitet 1,8 do 2. Rijeka ima fertalitet 0,4, Istra 0,5, jednostavno rečeno, ljevičari nestaju i ne reproduciraju se, ali to ne znači da je društvo generalno sterilno. Postoji vrlo zdrava baza koja raste, a ta su Hrvati katolici i domoljubi, tzv. desničari.