PUT U MOSKVU

Predsjednica u listopadu putuje u Rusiju na sastanak s Putinom

Kolinda Grabar-Kitarović
Dusko Jaramaz/PIXSELL
01.09.2017.
u 17:09

Predsjednica će s Putinom reaktivirati i dogovor oko gospodarskog rusko-hrvatskog foruma

Sredinom listopada hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović odlazi na službeni put u Moskvu, gdje će se sastati s liderom Rusije, Vladimirom Putinom. To jest politički osjetljiv put, jer RH je članica EU i NATO-a, no istodobno je i višedimenzionalan, kako kažu na Pantovčaku. 

Što znači da će posjet imati i političke, ali i gospodarske dimenzije. Posjet predsjednice Putinu znači i to da Hrvatska uvažava realnost da je Rusija svjetska sila bez koje se ne može postići niti cjeloviti mir, ali niti voditi uspješna borba protiv međunarodnog terorizma, koji ugrožava sigurnost i na području Jugoistoka Europe. Predsjednica je, nakon sastanka Inicijative triju mora u Varšavi bila pozvala predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da se SAD tu ponovno jače angažira, a na poziv premijera A. Plenkovića stigli su i američki senatori. 

Predsjednica će s Putinom reaktivirati i dogovor oko gospodarskog rusko-hrvatskog foruma, a nakon Moskve posjetiti će i SAD. Propustit će, međutim odlazak na redovito godišnje zasjedanje Opće skupštine UN-a u rujnu. Ići će ipak samo premijer Andrej Plenković, a ne, kako je najavljivano i predsjednica RH. Ona će se, pak fokusirati i na odnose s BiH i Srbijom. Bilo je najavljivano isto tako da će predsjednik Srbije Aleksandar Vučić biti od predsjednice pozvan da posjeti RH, te da će se to dogoditi do kraja godine. Ta mogućnost i dalje postoji, no na Pantovčaku kažu kako očekuju da taj posao bude "sadržajan", ne tek protokolaran. 

To znači da se prethodno očito mora dogovoriti neki konkretni pomak u hrvatsko-srbijanskim odnosima. Na Pantovčaku kažu da predsjednica neće komentirati posljednje izjave Bakira Izetbegovića, ali ističe kako se islamizacija doživljava kao problem, te da će fokus u odnosima s BiH će biti na političkim reformama i na izmjeni izbornog zakona. Ističe se kako je u BiH sada prisutno 5.000 salafista, te još toliko sljedbenika, te da oni imaju ”vrlo radikalne retorike i namjere”. I Glavni tajnik UN-a António Guterres telefonski je o tome razgovarao s Grabar Kitarović.

Komentara 75

Avatar dobry
dobry
19:56 01.09.2017.

Plenković sve više i više gubi na značaju u odnosu na Predsjednicu.Doduše, ona se politički oporavila, kad se riješila one stare pijane komunjare Šeksa, a ovaj je Plenkiju još uvijek glavni mentor...

Avatar anticenzura
anticenzura
17:43 01.09.2017.

Koje podrske Ukrajini? Nas narod ne podrzaje fasistoide na vlasti u Ukrajini koji su izveli drzavni udar , silom dosli na vlast u zemlji narodu i zaratili bratske Slavenske narode. Mi ne podrzajemo terorizam, samo demokratske izbore i volju naroda. To isto vazi i za Bosnu, mi nikada necemo podrzati ulazak BiH u Europsku uniju, dok se ne skine Islamski extremista Bakir sa vlasti i dok se ne ocisti zemlja narodu od islamskog fundamentalizma, i tih paradzemata po zemlji, gdje se regrutiraju Bosnjacka djeca i salju u sigurnu smrt po tudjim ratovima okolo po svijetu.

Avatar Mrki medvjed
Mrki medvjed
18:14 01.09.2017.

Put u Australiu i Novi Zeland je bila rekreacija, a put u Moskvu je politika. Zato više podržavam put u Rusiju i drago mi je da se konačno i tamo putuje i naravno ne zbog nostalgije.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije