Europsko istraživanje prihoda i životnih uvjeta

Poznat mjesečni iznos ispod kojeg se u Njemačkoj smatrate siromašnima

Od 1. siječnja 2023. euro je postao službena valuta u RH
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
1/3
17.05.2023.
u 09:47

Finska je naime, totalna suprostnost Bugarskoj sa 32,2 posto siromaštva

Europsko istraživanje prihoda i životnih uvjeta objavilo je podatke o siromaštvu i socijalnoj isključenosti, prema kriterijima Europske unije. Ključna su tri uvjeta. 

Socijalno siromaštvo prijeti ljudima čije je kućanstvo suočeno s teškom materijalnom ili socijalnom oskudicom, zaradom ispod granice siromaštva ili vrlo malim brojem zaposlenih članova kućanstva. Podaci za Njemačku pokazali su kako su stanovnici imaju izrazito niske plaće.

Federalni zavod za statistiku pokazao je da je 17,3 milijuna ljudi, odnosno 20,9 posto stanovništva socijalno isključeno. Prije godinu dana taj je udio iznosio točno 21 posto, prenosi Fenix magazin te dodaje kako je linija siromaštva za prošlu godinu iznosila neto 1250 eura mjesečno.

Nedostatak novca zadaje mnoge probleme, a neki od njih su nemogućnost plaćanja stanarine ili hipoteka na nekretninu. Tu je i izostanak odlaska na odmor, ali i nemogućnost zamjene pokućstva ili odlazak u restoran. U Njemačkoj je 2022. oko 9,7 posto stanovništva mlađih od 65 godina, odnosno 6,1 milijun ljudi u kućanstvu imao više zaposlenih, nego nezaposlenih članova obitelji. Godinu dana ranije udio za taj treći kriterij u stanovništvu bio je 9,5 posto.

Ovo su podaci samo za polovicu država Europske unije.Najmanje je ljudi koji žive u siromaštvu ili socijalnoj izolaciji, tek 16,3 posto. Finska je naime, totalna suprotnost Bugarskoj sa 32,2 posto siromaštva.

>>VIDEO Zagreb: Konferencija Sindikata umirovljenika "Zaustavimo siromaštvo i poniženje u starosti"

Komentara 1

DU
Deleted user
10:22 17.05.2023.

Nemogućnost odlaska na odmor, zamjene pokućstva ili odlaska u restoran?! Zar i to spada pod pojam svagdašnjeg siromaštva? Tko zna kako s takvim oblikom siromaštva stoje u najvećem dijelu Indije, Bangladešu, Nepalu, Aganistanu i sličnim zemljama gdje ljudi doslovce preživljavaju od šake riže ili kukuruznog brašna. Zaboravili su Europljani što je pravo simoštvo pa izmišljaju bijesne gliste.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije