Nakon što je pretpremijera u mjestu Sošice na Žumberku, glavnom mjestu radnje dokumentarno-igranog filma “Žumberački uskoci”, oduševila lokalnu publiku, došlo je vrijeme i za zagrebačku premijeru. Prepuna dvorana CineStar kina u Branimir Mingle Mallu i zadovoljni komentari koje smo mogli čuti nakon projekcije, značili su da je i ovaj pothvat Večernjeg lista zaista uspio.
Legendarni borci
Naime, riječ je o filmu koji je ostvaren sasvim u produkciji Večernjaka - njegov redatelj je glavni urednik Dražen Klarić, scenaristica urednica posebnih projekata Petra Balija, a Večernjakovci su i direktor fotografije Matej Pavelić, kao i većina glumaca u igranom dijelu filma koji su, da nabrojimo samo neke, zamjenici glavnog urednika Mislav Šimatović i Dario Markas, urednik Panorame Marin Penavić, urednik Nedjelje Robert Bubalo i art direktor Zoran Birman.
Uz snage Večernjeg lista, nikako ne treba propustiti spomenuti i lokalne Žumberčane, i same potomke legendarnih žumberačkih uskoka te članove udruge koja nosi ime njihovih predaka - Milana Radića Ilasa - Miću, Željka Hranilovića, Milana Delivuka i ostale ponosne stanovnike tog prekrasnog kraja.
Sve je započelo s jednim Večernjakovim specijalom o Žumberačkim uskocima koji se u rekordnom roku sasvim rasprodao i dokazao da ljude itekako zanima ova gotovo nepoznata i nepravedno zanemarena tema. No, ovaj film koji je, naglasio je urednik Dražen Klarić, tek početak Večernjakove filmske produkcije, obuhvatio je i povijesne i vjerske i društvene aspekte kompleksnog i fascinantnog nasljeđa skupine boraca koja je ove prostore godinama hrabro branila od napada Osmanlija. Iako možda manje poznati od onih senjskih uskoka, ni ovi žumberački nisu ništa manje važni.
U nekoliko seoba tijekom 16. i 17. stoljeća naseljavali su područje Žumberačke gore, a ratnici su iz njihovih redova svoje posebne vještine gotovo gerilskog ratovanja po šumama i gorama usvajali već od djetinjstva. Većina uskoka bila je grkokatoličke vjeroispovijesti, koja je i danas na Žumberku prisutna i to većinom upravo kod potomaka uskoka. Zbog toga, u filmu su svoje znanje o tom povijesnom periodu, vjerskim navikama stanovništva i bitnim razlikama i sličnostima grkokatoličke i rimokatoličke vjere ponudili i biskup križevački Milan Stipić, biskup u miru Nikola Kekić, ravnatelj Grkokatoličkog sjemeništa na Gornjem gradu o. Daniel Vranešić i o. Marjan Jeftimov. Pomogao je prilikom snimanja i o. Nenad Krajačić.
Kako bi što bolje i vjernije ostvarili i igrani dio i dokumentarni dio filma, u njegovom nastanku sudjelovali su i stručni sugovornici među kojima su bili novinar Lovačkog vjesnika Marin Matijević sa svojim ekspertnim znanjem o povijesnom oružju, kao i profesor Hrvoje Petrić, predstojnik Katedre za povijest srednje i jugoistočne Europe na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, povjesničar Neven Budak, dramatičar i publicist Nino Škrabe te brojni drugi poznavatelji povijesti Žumberka i žumberačkih uskoka. Neke su od scena obuhvaćale su više desetaka i glumaca i statista, sve uz rekvizite, kostime i vjerno izrađene uskočke odore, a u snimanju su pomagale i druge udruge poput onih koje se bave promicanjem viteštva, Zelingradski vitezovi te Red Srebrnog Zmaja. Svemu tome svoj umjetnički doprinos dao je i poznati skladatelj Matej Meštrović, koji je napisao čitav soundtrack filma “Žumberački uskoci” i to s toliko energije i brzine da, rekao je urednik Klarić, vjerojatno dva tjedna nije ni spavao.
- Radio sam od jutra do mraka. Kad te film tako ponese da ne znaš jel’ dan ili je noć, koliko je sati, niti koji je dan u tjednu! Napisao sam glazbu za par stotina dokumentaraca, ali ovako nešto, fantazija! - kazao je Meštrović.
A mi smo iskoristili priliku nakon premijere, kojoj su nazočili i dužnosnici poput Tomislava Tomaševića, ali i ljubitelji filma, povijesti i žumberačkog kraja, da porazgovaramo s jednim domorocem, rođenim na Žumberku i iz prve ruke provjerimo koliko im se svidio film.
Žumberčani oduševljeni
- Oduševljen sam ovom premijerom i filmom, upravo zbog toga što je ovo priča i vizualizacija povijesti žumberačkih uskoka vrlo značajna za prosječnog građanina i gledaoca putem koje jedan običan čovjek može razumjeti i povijest uskoka i upoznati se s grkokatoličkom vjerom i Žumberčanima tog doba koji su se nalazili na tromeđi velikih carstava - kazao nam je Željko Šajatović, jedan od glumaca i suradnika na projektu, a usput budi rečeno i potomak slavnog Janka Šajatovića Krabata, žumberačkog uskoka i plemića, borca protiv Turaka koji je od smrti u zarobljeništvu spasio kneza Ivana Jurja III od Saske i čije ime danas nosi čitava jedna regija u Saskoj Krabat-Region.
npr janezi nemaju bas pozitivno povijesno misljenje o zumberackim uskocima i u njima gledaju placenika i pljackase koji su se nerjetko spustali sa zumberka na slovensku stranu i pljackali sela na slovenskoj strani a takodjer su nastupali kao placenici u gusenju tamosnjih buna napose u vrijeme seljacke bune te buna pocetkom 17 stoljeca...uglavnom oni su naseljavali dublja i visa podrucja zumberka upravo zbog sigurnosti ne toliko od osmanlija jer osmanski prodori su bili vrlo rijetki do podrucja zumberka nego bas zbog pljacki lokalnog domicilnog stanovnistva i jos vise zbog negativne uloge u gusenju buna i plaseci se mogucih osveta pogotovo jer nisu imali potpuno povjerenje u plemstvo bez obzira sto su ih ovi placali da im nece okrenuti ledja sto se i ponekad desavalo..