Nijedna tema koja bi mogla izazvati veće tenzije ili ideološke prijepore, a ne tiče se svakodnevnog života hrvatskih građana, nije našla prostor u govoru premijera Zorana Milanovića. Izlažući kakvo je stanje nacije, Milanović je bio fokusiran na gospodarstvo i korekciju porezne politike koja ide na ruku srednjem sloju, a politiku je sveo na napore Vlade da Hrvatsku pozicionira na energetsku i prometnu kartu Europe.
Dnevno prisutne teme, kao što je referendum udruge U ime obitelji, izborni sustav, potreba za regionalizacijom i decentralizacijom države, reforma državne uprave, outsourcing i druge, Milanović nije ni spomenuo.
To samo potvrđuje prijašnji dojam o promjeni premijerove taktike komuniciranja s javnošću koja podrazumijeva izbjegavanje svih onih tema koje Vlada ne može i neće rješavati do kraja mandata, a vode ravno u političke obračune i polemike s HDZ-om.
Ulazeći u izbornu godinu s taktikom isključivo pozitivne retorike, Milanović se u Saboru u govoru o stanju nacije tek uvodno osvrnuo na vrijednosti koje promiče te nabrojio slobodu, jednakost, prava pojedinca, solidarnost, brigu o manjinama, antifaštističke temelje, ali je naglasio i značenje Domovinskog rata. Vrlo je oprezno dotaknuo vanjsku politiku, i to kroz naglasak na hrvatskom članstvu u Europskoj uniji i NATO-u, iz čega proizlazi naša uloga u aktivnostima protiv ISIL-a.
U politički vrlo izbrušenom nastupu Milanović nije zaboravio na domoljubne osjećaje velikog dijela birača pa im je poručio da će Hrvatska, unatoč ekonomskoj krizi, očuvati naše ratno zrakoplovstvo.
>> Milanović: Karmarko je govorio kao šef statistike u Sovjetskom Savezu
Drugarica Toma na partijskom zadatku. Veličati vođu. Ništa novoga