TUŽNA VIJEST

Preminuo je Ivan Zvonimir Čičak

Zagreb: Ivan Zvonimir Čičak, predsjednik HHO-a
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
1/2
06.11.2024.
u 22:09

Napustio nas je politički disident i predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora

Ivan Zvonimir Čičak, nekadašnji politički disident i predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora, preminuo je u zagrebačkoj bolnici Rebro nakon dugogodišnjih zdravstvenih tegoba, potvrđeno je Večernjem listu.

Rođen 10. kolovoza 1947. u Zagrebu, Čičak je bio istaknuti hrvatski političar i publicist. Tijekom studija filozofije i književnosti na Zagrebačkom sveučilištu, izabran je za studenta prorektora 1970. godine. Igrao je važnu ulogu u studentskom pokretu te je, nakon Karađorđeva 1971., uhićen i 1972. osuđen na trogodišnju kaznu zatvora koju je izdržao u Lepoglavi.

Po izlasku iz zatvora odlazi u vojsku. Nakon povratka kući apsolvirao je na Filozofskom fakultetu, ali nije diplomirao. Oženio se s Marijom Štambuk, s kojom je dobio petero djece. Kako nije mogao naći drugi posao, živio je od prodaje knjiga, kao akviziter, a kada mu je to bilo onemogućeno, otvara obrt s kožnom galanterijom. Vlasti ga ponovno uhićuju 1987. zbog navodne utaje poreza. Nakon dva mjeseca zatvora i dvotjednog štrajka glađu oslobođen je.

Politički se aktivira krajem osamdesetih. Zajedno s Dobroslavom Paragom organizira petciju za oslobađanje političkih zatvorenika. Osniva i postaje predsjednikom Društva za promicanje i zaštitu ljudskih prava. Dana 10. prosinca 1989., kada je vodstvo tadašnje SK Hrvatske donosilo odluku o mogućem raspisivanju višestranačkih parlamentarnih izbora, Čičak je organizirao paljenje svijeća na tadašnjem Trgu Republike.

VEZANI ČLANCI:

Čičak obnavlja rad Hrvatske seljačke stranke, čiji je najprije potpredsjednik, a potom i predsjednik. Na prvim višestranačkim izborima Čičkov HSS je u koaliciji s HDZ-om Franje Tuđmana. Poslije se razilaze, a Čičak postaje žestoki Tuđmanov kritičar. Godine 1993. postaje predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora (HHO). Među organizatorima je masovnog prosvjeda potiv oduzimanja koncesiju Radiu 101 u prosincu 1996., kada se na središnjem gradskom trgu okupilo oko 100 tisuća ljudi. 

Nagradu Bruno Kreisky koja se dodjeljuje osobama koje se bore za ljudska prava dobio je 1997. Za izniman doprinos neovisnosti Republike Hrvatske dobio je Velered kralja Dmitra Zvonimira s lentom i Danicom, kojim ga je odlikovao predsjednik Republike Zoran Milanović. Čičak je tim povodom u prosincu 2021. dao veliki intervju Večernjem listu, koji u cijelosti možete pročitati ovdje.

FOTO Karijera mu je krenula uz 'tatin poguranac', zarađivao milijarde i doživio bankrote: Dječak plavih očiju opet je prvi čovjek SAD-a

Zagreb: Ivan Zvonimir Čičak, predsjednik HHO-a
1/79

Komentara 16

Avatar Art of Noise
Art of Noise
23:05 06.11.2024.

Bolje on nego ja, u svakom slučaju. A i ti hrvatski prolje(v)ćari su najvećim dijelom bili iskompleksirani jer nisu oni već hrvatski branitelji stvorili Republiku Hrvatsku, 1991, a neki su to svoje prolje(v)ćarstvo i dobro naplatili u Republici Hrvatskoj. Ali, naravski, ne bi se s njima, hrvatskim braniteljima, mijenjali što su/koja su zla hrvatski branitelji prošli. On je bio epitom toga. Nikad mi nije sjeo.

KR
Kružić
23:12 06.11.2024.

Niti jedan mainstream list nije napisao kako je na montiranom političkom procesu Čičku, Budiši i ostalim "proljećarima" svjedok optužbe protiv kolega studenata bio danas uvažavati i opće prihvaćeni filozof opće prakse Žarko Puhovski, da isti onaj Žarko kojega je i sud u Haagu na suđenju Hrvatskoj za Oluju u kojem je naravno, bio svjedok tužiteljstva, otpravio kao nevjerodostojnog svjedoka.

KO
kopija89
23:05 06.11.2024.

progonitelji proljećara i njihova djeca lažu i krivotvore povijest, Čičak je kazao kako misli na oca predsjednika Ive Josipovića, Antu, kao i na samog predsjednika RH, bivšeg predsjednika Stipu Mesića i još niz osoba, među kojima su “štrajkbreher“ Radimir Čačić i “posljednji sekretar Partije“ Neven Budak.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije